Astronomové objevili monstrózní černou díru. Váží jako 30 miliard Sluncí

V centru galaxie vzdálené asi 2,7 miliardy světelných let se skrývá kosmický kolos. Narazili na něj britští astronomové. Jedná se o jednu z nejhmotnějších černých děr, které kdy byly objeveny. Její hmotnost je o více než 30 miliard větší než hmotnost Slunce.

Astronomové z Durhamské univerzity objevili jednu z nejhmotnějších černých děr v historii. Obludný kolos má hmotnost přibližně 32,7 miliardy hmotností Slunce. Tuto ultramasivní černou díru vědci objevili díky gravitačnímu čočkování. Výsledky pozorování byly zveřejněny v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Ultramasivní kolos

Nově objevená ultramasivní černá díra se nachází asi 2,7 miliardy světelných let od Země, v hvězdokupě Abell 1201, a její hmotnost je 32,7 miliardkrát větší než hmotnost našeho Slunce. Vědci uvádějí, že se jedná o horní hranici toho, co je podle jejich názoru z hlediska hmotností černých děr ještě možné.

Jak se ale astronomům podařilo černou díru najít? Na pomoc přichází slavná obecná teorie relativity Alberta Einsteina. Ta vysvětluje, jak takové masivní objekty ohýbají časoprostor a jak se za takových podmínek pohybuje hmota a energie, včetně světla. Včetně světla. V praxi jsou astronomové schopni pozorovat takzvané Einsteinovy prstence, které vznikají takzvaným gravitačním čočkováním.

Britští vědci objevili černou díru na základě snímků hvězdokupy Abell 1201 pořízených Hubbleovým teleskopem, které zachycují jev čočkování. Pomocí superpočítačové simulace DiRAC COSMA8 odhadli hmotnost objevené černé díry. Podařilo se jim určit, že toto monstrum váží až 30 miliard Sluncí. To zároveň znamená, že tato černá díra je asi 8 000krát větší než její masivní protějšek nacházející se ve středu Mléčné dráhy.

I tak se ale nedá říci, že by tato nově objevená byla absolutním rekordmanem. Hmotnost dosud největší známé černé díry, pojmenované TON 618, je až asi 40 miliardkrát větší, než kolik váží naše Slunce., jak píše server Live Science. Možná, že nejnovější objevy přiblíží vědce k lepšímu pochopení toho, jak takoví obři vůbec vznikají a dosahují takových rozměrů a jak mohou ovlivnit vývoj samotného vesmíru?

Zdroj: redakce, science.org, livescience.com