Astronomické události, na které se můžete těšit v roce 2022
Zajímavé planetární konjunkce a úchvatná zatmění Měsíce jsou jen některé z astronomických událostí, které jsou na programu v roce 2022 a mnohé z těchto nebeských událostí budou k vidění po celém světě, informuje server Yahoo.
Jediným předpokladem pro to, abyste si mohli vychutnat nebeská světelná představení, bude počasí bez mraků, i když pro někoho může být užitečné mít s sebou dalekohled a šálek kávy, protože největší planetární konjunkce se odehrají pozdě v noci těsně před rozedněním.
Trojice planet se sdružuje
Kdy: Koncem března
Začátek nového roku bude z hlediska astronomických událostí klidný, ale kdo si počká, toho potkají dobré věci, protože koncem března se na ranní obloze sejdou tři planety. Mars, Saturn a Venuše se v posledních dvou březnových týdnech objeví mimořádně blízko sebe ještě před východem Slunce. Tato trojice bude tak blízko, že se ocitne ve stejném zorném poli některých dalekohledů.
Planety totiž nejsou v měřítku. Prstence Saturnu nelze vidět bez dalekohledu. Přehlídka bude pokračovat i po přechodu kalendáře na duben, kdy se ráno 4. a 5. dubna objeví Mars a Saturn v mimořádné blízkosti a téměř se překryjí, zatímco Venuše bude zářit poblíž.
Foto: NASA
Meteorický roj Lyrid
Kdy: 21.-22. dubna
Duben je celosvětovým měsícem astronomie a lidé, kteří chtějí oslavit noční oblohu, tak mohou učinit 21. až 22. dubna během maxima meteorického roje Lyrid. Bude to první meteorický roj, který dosáhne maxima po více než třech měsících, ukončí dlouhé meteorické sucho a vyprodukuje přibližně 15 padajících hvězd za hodinu.
Na Lyrid naváží o necelé dva týdny později Éta Aquaridy, meteorický roj, který v noci ze 4. května na 5. května nabídne 20 až 40 meteorů za hodinu. Jedná se také o nejlepší meteorický roj roku na jižní polokouli.
Foto: Ruben Mishchuk / Unsplash
Černý měsíc
Kdy: 30. dubna
Třetí velká astronomická událost roku je jediná, kterou nelze spatřit ani s pomocí dalekohledu. Termín „modrý Měsíc“ se v posledních letech vžil pro označení druhého úplňku v kalendářním měsíci, přestože Měsíc nemá modrou barvu.
Dubnový „černý měsíc“ je protějškem modrého měsíce, který se používá pro označení druhého novu v měsíci. Novoluní nelze pozorovat, protože se jedná o dobu, kdy je osvětlená strana Měsíce odvrácená k Zemi. Přestože černý Měsíc nelze na obloze spatřit, je to vhodná část měsíce pro pozorování hvězd, protože Měsíc nemá přirozené světelné znečištění a pozorovatelé oblohy tak mohou pozorovat vesmír.
Úplné zatmění Měsíce
Kdy: 15.-16. května
V noci z 15. na 16. května se Měsíc zbarví do červena, pokud bude počasí přát. V listopadu letošního roku došlo k působivému částečnému zatmění Měsíce, kdy 97 % Měsíce padlo do tmy, ale do úplného zatmění mu chyběl jen kousek. Úplné zatmění Měsíce se odehrálo také v květnu 2021, ale toto zatmění bylo krátké.
Foto: ipicgr / Unsplash
Superměsíc
Kdy: 14. června
V roce 2022 nás čeká trojice superměsíců a první z nich zazáří v polovině června. Superměsíce nastávají, když je Měsíc v úplňku blízko perigea, tedy bodu na oběžné dráze Měsíce, kdy je nejblíže Zemi. Výsledkem je úplněk, který je o něco větší a jasnější než ostatní v průběhu roku, ačkoli rozdíl může být obtížně pozorovatelný.
Foto: CristianFerronato / Pixabay
Meteorický roj Perseid
Kdy: 12.-13. srpna
Jeden z nejoblíbenějších každoročních meteorických rojů vrcholí v letní noci, ale letos bude mít konkurenci. Za ideálních podmínek mohou Perseidy předvést oslnivé představení s 50 až 100 padajícími hvězdami za hodinu, ale hodinová frekvence by se letos mohla snížit na polovinu, protože událost vrcholí v noci po jasném superměsíci. Některé meteory by měly být viditelné i přes měsíční oblohu, ale měsíční světlo mnoho slabších meteorů zastíní.
Zdroj: yahoo.com