Astronautům hrozí dlouhodobé poškození mozku. Prokázaly to testy posádky vesmírné stanice

Posádky uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) jsou vystavené značným zdravotním rizikům. Mohou jim způsobit zdravotní potíže, které je budou provázet celý život, napsal web ZME Science.

Podle nové studie může prodloužený let do vesmíru způsobit poškození mozku a urychlit jeho degeneraci. To vyvolává další obavy, které se mohou ukázat jako hlavní překážka na cestě k naplnění našich meziplanetárních ambicí.

Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) navštívilo v průběhu její 22leté historie více než 100 astronautů. Většina z nich strávila více než šest měsíců vystavených účinkům mikrogravitace. Dost na to, aby vědci pochopili, že lidský mozek se s jejími účinky vyrovnává špatně.

Obličeje astronautů často zčervenají a nafouknou se kvůli posunu krve a mozkomíšního moku směrem k hlavě. Tyto změny způsobují bolesti hlavy a nevolnost. Stejný mechanismus je zodpovědný za vytváření tlaku uvnitř lebky, který může být nakonec zodpovědný za rozmazané vidění. Je také známo , že mikrogravitace oslabuje kosti, atrofuje svaly a poškozuje zrak. Nejvíce znepokojivé jsou však účinky na mozek. Nová studie naznačuje, že tyto změny mohou být doživotní.

Vědci z Univerzity v Göteborgu a Ludwig-Maximilians University v Mnichově analyzovali vzorky krve odebrané pěti ruským kosmonautům před a po dokončení své šestiměsíční mise na vesmírné stanici. Výsledky ukázaly, že po návratu na Zemi měli astronauti poškozená mozková vlákna, uvedli autoři studie. „Zdá se, že jsou postiženy všechny relevantní typy tkání mozku,“ řekl Peter zu Eulenburg z Ludwig-Maximilians University v Mnichově.

Ačkoli toto drobné poškození mozku nepopiratelně souvisí s letem do vesmíru, vědci zatím nevědí, co přesně je může způsobovat. Stres způsobený startem a přistáním, stav beztíže nebo změny v mozkové tekutině. To vše jsou možná vysvětlení. Čím dále se lidé od Země vzdalují, tím je riziko větší a otázkou tak zůstává, jaký vliv na lidský organismus by měla dlouhodobá mise při cestě na Mars.

Zdroj: ZME Science