Architektonická firma plánuje mrakodrapy, které zachycují CO2

Architektonická firma s názvem Skidmore, Owings & Merrill přednesla minulý týden na konferenci COP26 prezentaci, v níž navrhla, že mrakodrapy budoucnosti by mohly ze vzduchu odstraňovat více oxidu uhličitého, než kolik ho vypouštějí. Přišli s návrhem takového mrakodrapu nazvaného Urban Sequoia (městská sekvoj), který je poctou slavným sekvojovcům, píše portál industrytap.com.

Ve své prezentaci upozornili, že městské oblasti jsou hlavními producenty oxidu uhličitého a tvoří přibližně třetinu všech skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. A tento problém se bude s rostoucím počtem obyvatel na světě jen zhoršovat. Navrhují, že jedním ze způsobů, jak snížit emise, je změnit způsob navrhování velkých budov – namísto obrovských emitentů by podle nich budovy mohly být ve skutečnosti obrovskými kolektory.

Tým si představuje, že mrakodrapy budou obsahovat technologie, které buď zachycují uhlík vytažený ze vzduchu, nebo jej ukládají k prodeji výrobcům. Představují si budovy vyrobené z materiálů, které absorbují uhlík, a slouží tak po dobu své životnosti jako jeho pohlcovač. Představují si také budovy s plochami určenými k pěstování rostlin a řas, které by mohly být využity k zachycování uhlíku a k výrobě paliva pro budovy. Navrhují také, aby samotná budova byla navržena tak, aby zachycovala uhlík ze vzduchu pomocí tzv. komínového efektu. V takovém případě by byl vzduch nasáván do centrální části budovy, kde by zařízení na zachycování uhlíku mohla pracovat 24 hodin denně. Podle nich by taková budova měla životnost přibližně 60 let, během nichž by pohltila až čtyřikrát více uhlíku, než kolik se ho uvolnilo.

Tým poukazuje na to, že uhlík získaný z budovy by mohl být použit k výrobě materiálů na dláždění silnic, potrubí nebo jiných částí městských struktur. A naznačují, že pokud by všechny nové budovy měly zachycovat více uhlíku, než vypouštějí, mohly by se emise skleníkových plynů ve městech výrazně snížit – možná až o 1,6 miliardy tun ročně.

Zdroj: industrytap.com