Američtí vědci používají technologii úpravy genů k vytvoření hypoalergenních koček
Vědcům se podařilo odstranit geny, které u koček vytvářejí proteiny způsobující alergie, a přiblížit se tak ke skutečně hypoalergenním kočkám, píše web All thats interesting.
Od vil ve starém Egyptě až po byty současných mileniálů byly kočky našimi věrnými společníky po celou historii lidstva. Pro 20 procent lidí alergických na kočkovité šelmy je však toto pouto tragicky zkaleno. Pozoruhodné je, že americká biotechnologická firma nyní doufá, že se jí to podaří změnit. Úpravou kočičích genů v laboratoři.
Vědci z virginské společnosti InBio již v tomto úsilí učinili vážné pokroky. Pomocí moderního nástroje pro úpravu genů zvaného CRISPR se jim podařilo v laboratoři zablokovat kočičí buňky, aby produkovaly protein Fel d 1, který je zodpovědný za 95 procent alergických reakcí na kočky.

Tento protein se vylučuje z kočičích slz a slin a poté se přenáší na jejich srst, když se olizují. Ačkoli mezi jeho vymazáním z buněk v Petriho misce a odstraněním z existujících koček je propastný rozdíl, vědecká pracovnice společnosti InBio Nicole Brackettová plánuje tuto propast překlenout. Jak bylo zveřejněno v časopise The CRISPR Journal, mohlo by to být tak jednoduché jako rychlá injekce.
„Z pohledu spotřebitele/pacienta by vytvoření hypoalergenních koček bylo do značné míry nákladově neúnosné,“ uvedla Brackettová. „Myslíme si také, že z komerčního hlediska by bylo praktičtější a také etičtější vyvinout léčbu, která by se podávala stávajícím kočkám, než chovat a prodávat kočky bez alergenů.“
Společnost InBio si jistě vybrala nejslibnější nástroj, který má k dispozici. CRISPR, což je zkratka pro „clustered regularly interspaced short palindromic repeats“, umožnil vědcům najít a zničit DNA podle libosti. Jeho vynálezci, Emmanuelle Charpentierová a Jennifer Doudnová, obdrželi v roce 2020 Nobelovu cenu za chemii.

V současné době není výzkumnému týmu jasné, proč kočky Fel d 1 vůbec produkují. Bylo zjištěno, že dva geny, které jej produkují, CH1 a CH2, se u divokých druhů koček, které zkoumali, velmi liší, což dále naznačuje, že Fel d 1 není nezbytný. Použití CRISPR k vymazání Fel d 1 z kočičích buněk v laboratoři nakonec nepřineslo žádné vedlejší účinky.
Přestože hypoalergenní kočky jsou stále předmětem mýtů, zdá se, že jsme blíže než kdy jindy k tomu, aby se staly realitou.
Zdroj: allthatsinteresting.com