Americký letoun X-37B nepřistál 900 dní! Jak je to možné?

X-37B je zajímavý a záhadný raketoplán, který je často označován jako kosmické letadlo. Proč tento stroj vyvolává tolik vzrušení? Dobrým vodítkem může být skutečnost, že byl právě překonán další rekord, neboť X-37B je na oběžné dráze již 900 dní.

Jak uvádí server Space, jedná se o šestou misi tohoto bezpilotního stroje. Připomeňme, že nejprve proběhla mise OTV-1, která trvala 224 dní. Pak proběhla mise OTV-2, která trvala 468 dní. Mise OTV-3 pak trvala 674 dní, OTV-4 trvala 718 dní a později ještě mise OTV-5 trvala 780 dní.

V současné době probíhá testování orbitální lodi 6, mise OTV-6, která má odstartovat později v roce 2020 na vesmírné stanici Cape Canaveral na Floridě. Jak si můžete snadno domyslet, je to už taková tradice, že možnosti kosmického letadla jsou pravidelně posouvány za hranice možností. Tentokrát americký bezpilotní letoun dosáhl 900 dní na oběžné dráze Země. Kdy mise skončí? Tyto informace nebyly zveřejněny.

X-37B je úžasný stroj zahalený tajemstvím

O jeho existenci samozřejmě všichni vědí a pravidelně čteme o překonávání nových rekordů. Přesto je důležité poznamenat, že X-37B je částečně zahalen tajemstvím. Je například známo, že na palubě opakovaně použitelné kosmické lodi společnosti Boeing se provádějí předem naplánované experimenty.

NASA na palubě X-37B provádí nejméně dva experimenty. Ty se týkají lepšího pochopení účinků záření na určité materiály. Výzkum se týká také semen používaných k pěstování potravin.

Zajímavé je, že podle serveru Space.com provádí své experimenty na X-37B také americká Námořní výzkumná laboratoř (NRL), vědecké zařízení spadající pod námořnictvo. Ty se týkají sluneční energie a její přeměny na mikrovlnné paprsky. Konkrétněji se experiment označuje jako „fotovoltaický radiofrekvenční anténní modul“ nebo zkráceně PRAM.

Někdo by mohl podotknout, že když je toho o bezpilotním raketoplánu tolik známo, kde je v tom všem tajemství? To je jen hrstka činností, které se na X-37B provádějí, a některé další úkoly jsou tajné. Stejně jako datum návratu stroje z oběžné dráhy není všeobecně známé.

To je ideální příležitost připomenout existenci stejně záhadného čínského kosmického letounu, který rovněž plní úkoly na oběžné dráze Země. Mnoho lidí například zajímá, co takového mohli Číňané po dokončeném startu umístit do vesmíru.

Zdroj: Space.com