Americké námořnictvo poprvé sestřelilo dron pomocí plně elektrického laseru

Americké námořnictvo sestřelilo svůj první dron, který představoval podzvukovou řízenou střelu, pomocí plně elektrického vysokoenergetického laseru. V zařízení pro testování vysokoenergetických laserových systémů americké armády na střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku (USA), vyřadila zbraň Layered Laser Defense (LLD) společnosti Lockheed Martin motor dronu, který poté spadl na padácích na zem.

Podle webu NewAtlas byl v únoru letošního roku proveden test, který sponzoroval Úřad pro námořní výzkum (ONR) ve spolupráci s Úřadem náměstka ministra obrany (pro výzkum a inženýrství) a společností Lockheed Martin. Měl nejen demonstrovat schopnost laserových zbraní sledovat a likvidovat velké cíle, jako byl dotyčný dron, ale také různé hrozby, jako jsou robotická letadla s pevnými křídly, kvadrokoptéry a podzvukové řízené střely.

Podle námořnictva mají laserové zbraně řadu výhod. Pomocí dalekohledu s vysokým rozlišením může systém identifikovat a sledovat vzdušné cíle a předem určit, jak velké poškození laser na cíli způsobí. Kromě toho lze laserové zbraně zeslabit, aby pouze vyřadily senzory nebo oslnily nepřátelské síly, aniž by je trvale zničily.

Na rozdíl od dřívějších laserových zbraní, které byly napájeny chemickými látkami, je LLD složený z cívek skleněných optických vláken. Tyto cívky lze k sobě připojovat a lasery, které generují, lze kombinovat do jediného silného paprsku a vysílat je přes optiku, která je zaostřuje a kompenzuje atmosférické zkreslení.

Laserové zbraně navíc nevyžadují žádné výbušniny ani další pohonné látky, což je činí pro lodě bezpečnějšími. Mají teoreticky neomezenou zásobu munice, dokud je k dispozici energie, což umožňuje náklady kolem jednoho dolaru na výstřel.

Námořnictvo již v roce 2014 nasadilo laserové zbraně, které byly na palubě lodí USS Ponce v Perském zálivu a také na lodi USS Portland v roce 2021, které vyřadily z provozu drony, aniž by je sestřelily. V obou případech však šlo pouze o zkušební testy. Námořnictvo zatím neplánuje nasadit LLD jako standardní zbraňový systém. Nejnovější test však ukazuje rostoucí možnosti této technologie, včetně využití umělé inteligence ke sledování a zaměření hrozeb.

„Námořnictvo provádělo podobné testy v 80. letech, ale s laserovými technologiemi na chemické bázi, které představovaly značné logistické překážky pro nasazení v operačním prostředí. Nakonec tyto typy laserů nepřešly do námořní flotily ani do žádné jiné služby,“ řekl Dr. Frank Peterkin, ředitel společnosti ONR, úřadu pro námořní výzkum.

S narůstajícím množstvím nových technologií dronů, bezpilotních letadel a dalších podzvukových řízených střel bude možná časem nezbytné laserovými zbraněmi vybavit nejenom námořnictvo.

Zdroj: newatlas.com