Americká armáda bude mít živý beton. Umí se sám opravit

Rozsáhlá infrastruktura je důležitou součástí americké armády a její udržování v dobrém stavu vyžaduje obrovské množství peněz. Technologie „živého betonu“, na které pracuje DARPA (Agentura pro pokročilé výzkumné projekty ministerstva obrany), by měla výrazně prodloužit životnost jednotlivých částí infrastruktury a tím výrazně snížit náklady na její provoz, jak píše server The Defense Post.

Projekt BRACE, na kterém DARPA pracuje, zahrnuje využití samoopravných látek k prodloužení životnosti konstrukcí ministerstva obrany a letištních ploch. Za tímto účelem budou do betonu integrovány samoopravné látky. Jejich úkolem bude opravovat trhliny a zabraňovat jejich šíření, což povede k celkovému prodloužení životnosti vojenských staveb.

Výzkumníci doufají, že jejich řešení tak výrazně sníží náklady na údržbu a dobu oprav, což umožní prodloužit životnost infrastruktury.

Nejedná se však o první řešení svého druhu. Vědci již několik let pracují na obohacení betonu o další látky, minerály nebo polymery, které budou schopny zvýšit odolnost materiálu proti poškození. Projekt vědců DARPA je zajímavý tím, že chtějí k obohacení betonu využít mimo jiné mikroorganismy nebo enzymy. Vysvětlují, že se inspirují cévními systémy lidí a hub.

„Bezpečnost je prvořadá a všechny testy budou podléhat pravidelné kontrole jak ze strany nezávislé laboratoře. Při testování BRACE mimo laboratoř proto budou muset výzkumníci dodržovat předpisy EPA a konzultovat s odborníky etické, právní a společenské důsledky týkající se této technologie,“ zdůrazňuje DARPA.

Zdroj: redakce, thedefensepost.com