6 nejsmrtonosnějších zbraní v historii lidstva. Jaké to jsou?

Zbraně se s lidstvem vyvíjejí od jeho počátku. Server Britannica přináší výčet těch nejsmrtonosnějších.

Kulomet Maxim

Hiram Maxim byl vynálezcem, který tehdejší inovace spojil do jediné zbraně. Zbraň Maxim, vyvinutá kolem roku 1884, byla samopalem s vodním chlazením, který střílel více než 500 ran za minutu na účinný dostřel více než 1 830 metrů. Armády po celé Evropě přijaly některou z verzí Maxima v letech před první světovou válkou. V porovnání se zastaralou taktikou pěchoty byla jejich smrtící síla ohromující. Během jediného dne první bitvy na Sommě zahynulo více než 20 000 britských vojáků v krvavých a neúčinných útocích proti zakopaným německým obráncům vyzbrojeným kulomety MG 08, což byla německá varianta kulometu Maxim.

Jaderná zbraň

Atomová bomba svržená na japonskou Hirošimu zabila nejprve 70 000 lidí a další desetitisíce podlehly v následujících měsících a letech nemoci z ozáření. Výbušnost bomby Little Boy, svržené na Hirošimu, odpovídala asi 15 kilotunám TNT. Ruská ICBM RS-28 Sarmat (NATO ji nazývá Satan 2) byla navržena tak, aby vynesla 2000krát silnější nálož než Little Boy. Ruští inženýři tvrdili, že jediná raketa Satan 2 by mohla zničit území o velikosti Texasu nebo Francie. Přestože smlouvy o omezení zbrojení drasticky snížily velikost jaderných arzenálů, na Zemi se stále nachází odhadem 15 000 jaderných zbraní. Více než 90 % těchto zbraní patří Spojeným státům a Rusku.

Řecký oheň a napalm

Prvními lidmi, kteří účinně využili oheň jako zbraň, byli byzantští Řekové, kteří vytvořili kompozici známou do historie jako řecký oheň. Složení řeckého ohně bylo tak přísně střeženým tajemstvím, že jeho přesný vzorec zůstává neznámý, ale jeho účinnost v boji pravděpodobně prodloužila život Byzantské říše. Moderní verze řeckého ohně, napalm, byla poprvé použita během druhé světové války. Zápalné bomby obsahující napalm byly mezi municí použitou při spojeneckém bombardování Drážďan (13.-15. února 1945) a při bombardování Tokia (9.-10. března 1945). Při těchto incidentech zemřely statisíce lidí.

Pušky

Konstrukční inovace, které trvaly stovky let, jako byly zbraně nabíjené zezadu, bezdýmný prach a nábojové střelivo, učinily pušky postupně smrtonosnějšími. Přijetí drážkovaných hlavní výrazně zvýšilo dostřel, přesnost a smrtelnost. Útočná puška AK-47 je pravděpodobně nejvýznamnějším kusem vojenské techniky 20. století. Zbraň si osvojilo nespočet partyzánských, militantních a revolučních hnutí a odhaduje se, že na počátku 21. století bylo v oběhu až 100 milionů AK-47.

Ponorky

Koncem 19. století se díky pokroku v oblasti benzinových motorů a elektromotorů vyřešila otázka pohonu lodi nad vodou i pod ní a konstrukční vylepšení značně posílila plavební schopnosti plavidla. V první světové válce již všechny hlavní námořní mocnosti používaly ve svých flotilách ponorky, ale německé ponorky měly na výsledek války nepochybně zásadní vliv. Ponorky hrály stejnou roli i během druhé světové války, kdy téměř přerušily životně důležitou linku Británie se Spojenými státy.

Biologické zbraně

V historii ozbrojených konfliktů si nemoci často vyžádaly více obětí než boj. Biologické zbraně byly zakázány Ženevským protokolem z roku 1925, ale Japonsko používalo biologické zbraně v Číně a provádělo rozsáhlý experimentální program, při němž zahynulo více než 3 000 pokusných osob. Úmluva o zákazu biologických zbraní (BWC) měla omezit vývoj a skladování biologických látek, ale vyšlo najevo, že Sovětský svaz se ode dne podpisu smlouvy v roce 1972 podílel na rozsáhlém tajném programu biologických zbraní.

Zdroj: britannica.com