Zeleň prodlužuje životnost ploché střechy

Zelené střechy nejsou výmyslem 21. století. Ve studeném podnebí Islandu, Kanady či USA, ale třeba i v teplé Tanzanii jsou známé po staletí. Stavěly se již v období Mezopotámie. Jejich popularita však vzrostla až roku 1867, kdy se patentoval železobeton, což usnadnilo statiku střech.

I v Česku zelené střechy postupně přibývají, oproti západní Evropě však daleko pomaleji. Máme je především ve velkých městech, vůbec největší zelená střecha v ČR patří nákupnímu centru Nový Smíchov. Můžete to být právě vy, kdo přinese zeleň na střeše do vašeho malého města nebo vesnice.

Střechu nepoškodí, ba naopak

Zelené střechy jsou bohužel ještě stále opředené spoustou mýtů. Jedním z těch nejčastějších je, že poškozují střechu. Přitom je pravda na úplně opačné straně. Zeleň střeše prospívá, prodlužuje její životnost, také šetří náklady na nátěrové látky. Navíc funguje jako výborná izolace střechy, díky tomu se ušetří na topení a klimatizaci.

A tohle je teprve začátek. Plochá střecha osazená zelení prospívá taktéž okolí. Snižuje zátěž klimatizace, je prevencí proti povodním, skýtá příjemný pohled z vyšších budov, zvyšuje estetickou hodnotu stavby, pomůže domu splynout s okolím, snižuje prašnost, vylepšuje lokální klima.

Péče o zelenou střechu není náročná

Dalším mýtem je náročnost péče o zelené ploché střechy. Ve skutečnosti si ji můžete osadit tím, o co se zvládnete starat. Na střeše lze mít traviny, ale třeba i jahody. Odborníci dokáží vybrat zeleň přesně podle požadavků konkrétního klienta. Například takovou, o niž se není nutné tolik starat. O zalévání se postará nainstalovaný závlahový systém a na složitější úpravy čas od času dorazí odborníci.

Zlákaly vás všechny tyto pozitivní informace? Přemýšlíte, zda by i u vás šla vytvořit zelená střecha? Nutnou podmínkou je sklon do 30 stupňů. Všechny další informace vám poskytne firma CZ isolation.