Svícení slunečním světlem je lepší pro organismus i peněženku

Existuje celá řada výzkumů na to, že přirozené sluneční světlo je pro lidský organismus daleko lepší než to umělé. Pomáhá nám udržovat denní rytmus, cítíme se při něm plní energie. Potěší i naši peněženku. Sluneční světlo nás totiž nic nestojí.

Jistě to sami znáte. Určitě je vám příjemnější roztáhnout žaluzie a užívat si denního světla než svítit uměle. Jsou ale prostory, kde okna využít nelze. Jedná se o místnosti uprostřed budov nebo o velké průmyslové haly. Všude tam se dají využít světlovody.

Co jsou světlovody?

Světlovod využívá základních fyzikálních principů. Nejde o žádný komplikovaný vynález. Na střeše máte nainstalovaný střešní světlík, což je taková kopule kulatého nebo hranatého tvaru, která přijímá sluneční světlo. Možná by se spíše hodilo říci denní světlo, protože světlovod vám do místnosti přivede světlo i tehdy, když slunce přímo nezáří. Střešní světlík je konstruován tak, aby absorboval co největší množství světla. Toto světlo je pak potrubím přivedeno ze střechy až dolů do místnosti – tomuto potrubí se říká světlovod. Na rozdíl od klasického potrubí ve světlovodu najdete soustavy zrcadel. Světlo je pomocí nich chytře směrováno až do místnosti. Potrubí je zakončeno takzvaným difuzérem, který rozptyluje světlo do celé místnosti. Princip je jednoduchý, využívá se základních fyzikálních vlastností světla.

Svítíte bez dalších nákladů

Světlovody vám tedy pomohou svítit pasivně, bez elektřiny. Svícení slunečním světlem vás při provozu nic nestojí, nutné je započítat pouze počáteční náklady na instalaci střešního světlíku a světlovodu.

Ptáte se, jak vybrat světlovod a kolik stojí? Existuje jich spousta druhů a důležité je volit na míru. Spojte se se společností Lightway, která instaluje křišťálové světlovody. Najde řešení pro váš rodinný dům i halu.