Práškové lakování a jeho hlavní přednosti

Kvalitu materiálů do velké míry ovlivňuje jejich finální povrchová úprava. V průmyslu, potažmo pak v různých řemeslných dílnách, se stále častěji používá metoda takzvaného práškového lakování, která je z hlediska odolnosti a ochrany předmětů vysoce účinná. Jaký je její princip a co patří k dalším nesporným výhodám tohoto řešení?

Základní fakta o práškové metodě

Běžně se prášková lakovna vyskytuje především ve větších provozovnách. Typicky se práškové lakování používá v automobilovém průmyslu, kde s jeho pomocí dochází k opracování jednotlivých automobilových součástek – karoserií a prakticky všech kovových prvků. V neposlední řadě lze zmínit, že je aplikováno také u vybrané spotřební elektroniky, dále pak u kovového nábytku a nejrůznějších bytových doplňků. Spektrum je tedy poměrně rozmanité.

Při nástřiku je prášek pomocí stlačeného vzduchu vyváděn skrze hadici přímo na zpracovávaný materiál. Vzduch zajišťuje, že se prášek během nánosu mění na tekutou směs. K udržení se na materiálu napomáhá potřebná statická energie.

Význam v praxi

Práškové lakování se někdy označuje také jako komaxit. Proto lze u výrobců a dodavatelů najít názvy jako prášková barva komaxit, případně se udává pojem povrchová úprava komaxit. V každém případě má tento proces pozitivní vliv na odolnost upravovaných předmětů vůči nejrůznějším nárazům. Kovové prvky jsou poté odolnější například vůči poškrábání. Kromě toho má práškové lakování komaxit vysokou chemickou odolnost, takže vzniklé vrstvě nevadí ani případný kontakt s chemickými látkami.

V neposlední řadě je vhodné zmínit, že se jedná o poměrně šetrnou záležitost, pokud jde o zátěž životního prostředí. A to je dalším pádným argumentem a důvodem, proč je práškování v mnoha oborech a odvětvích průmyslu stále populárnější.