Použít prkna k tvorbě terasy je dobrý nápad

Každý majitel zahrady by měl minimálně zvážit možnost postavit si vlastní terasu. Tato část pozemku může sloužit k lenošení, povídání si s příteli, pořádání večírků či konzumaci jídel. 

Nejde samozřejmě o jednoduchý projekt, alespoň když má za něco stát. Na druhou stranu si tak člověk nejen zvýší životní komfort, ale zároveň i cenu pozemku.

Dřevo je klasika

V dnešní době je možné postavit terasu z opravdu velkého množství velice odolných surovin. Mezi ty nejpopulárnější bezpochyby patří přírodní kámen a beton. Jedná se o skutečně velice houževnaté materiály, jež jen tak něco nezdolá. Jsou však docela chladné, a ne každý po nich rád chodí bez ponožek. 

Dřevo je na tom v tomto směru mnohem lépe. Stačí, aby na něj chvilku posvítilo sluníčko a hned z něj sálá příjemná tepelná energie. Na druhou stranu jsou terasová prkna náchylná k hnilobě, ovšem tomu se dá zabránit z velké části už při stavbě.

Dobrý sklon je základ

Stavět zcela rovnou dřevěnou terasu není zrovna dobrý nápad, zvláště, když nemá být celá pod střechou. Po rovném povrchu totiž nemůže stékat voda, která nedělá dřevu zrovna dvakrát dobře.

Stačí však postavit terasu ve zhruba 10 mm sklonu každý metr délky a žádná kapalina se na ní dlouho neudrží. Vše steče mimo. K nastavení vhodného sklonu je ideální použít rektifikační terče. Ty jsou poměrně levné a zároveň vysoce efektivní.

Rozestup mezi prkny

I přes vhodný sklon je dobré provést ještě jedno opatření vůči vodnímu živlu, a sice zvýšit rozestupy mezi prkny. 

Není potřeba rozestupy složitě propočítávat, stačí během budování použít správné distanční podložky na terasy. Ani v tomto případě nejde o nic finančně náročného. Tento druh terasových podložek stojí jen pár korun. Koupit se dají například na stránkách obchodu Gardina.cz https://www.gardina.cz/terasove-distancni-podlozky/.