Pořídit si radši jídlonosič nerez, nebo plast?

Chodíte dětem pro obědy do jídelny, když jsou nemocné? Nosíte si vlastní obědy v jídlonosiči? Vozí vám obědy ze školní jídelny? Na přenášení jídla se hodí pořídit dobrý jídlonosič se třemi či čtyřmi patry, abyste mohli zvlášť umístit polévku, hlavní chod i dezert. Jaký materiál jídlonosiče si však vybrat?

Předem pro vás máme špatnou zprávu. Neexistuje nejlepší varianta. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Každý si musí vybrat to, co je lepší právě pro něj.

Jídlonosič plast a jeho výhody

Plast je velmi univerzální a odolný materiál. Jeho obrovskou výhodou pro přenášení je nízká hmotnost. Také se nemusíte bát, že se poškrábe či rozbije, jídlonosič plast toho vydrží opravdu hodně. U plastu si navíc můžete vybrat nějakou pěknou barvu, což potěší děti.

Co mluví proti němu? Plast se od pokrmů po čase zabarví. Stačí v něm uchovávat boloňskou omáčku, guláš nebo jiný podobný pokrm. Nevýhodou může být i zdravotní stránka věci. Neustále se mluví o tom, že se z plastových výrobků uvolňují mikroplasty, které se nám dostávají do těla.

Jídlonosič nerez a jeho výhody

Jídlonosič nerez vypadá luxusněji a bytelněji. I tento materiál je velmi odolný. Cenovka takového nosiče ovšem bude výrazně vyšší. Musíte se připravit i na vyšší hmotnost. Také počítejte s tím, že si jídlo z jídlonosiče budete muset vždy přemístit na talíř. V nerezové misce si ho prostě do mikrovlnky ohřát nedáte, pokud tedy nemáte nerezovou mikrovlnku, v níž to možné je. V plastovém to naopak jde. Oproti plastovému však nerezový jídlonosič nepřejímá pachy ani zabarvení. I po měsících či letech užívání bude dost možná vypadat stále jako nový. Kromě toho se dá na túrách využít i jako hrnec na vařič.

Obě varianty mají své přednosti. Každý si musí jednoduše vybrat to, co více vyhovuje jemu. Už víte, zda dáte přednost plastu, nebo nerezu?