KD Chemiko – recyklace odpadů je efektivním řešením budoucnosti naší planety
Celosvětový problém s hromaděním odpadu a s tím související devastace životního prostředí přiměl vědce k zamyšlení a hledání vhodného řešení. Cestou, která je považována za jednu z nejefektivnějších, je pyrolýzní zpracování organické hmoty. Nejen, že se touto metodou zlikviduje především plastový odpad, ale vzniklá hmota se také dá dále využít. Své o tom ví společnost https://kdchemiko.cz/, u níž je pyrolýza předmětem nejvyšší pozornosti. A o co v jejím případě jde?
- Nejlepším příkladem je transformování odpadů z ojetých pneumatik na nové suroviny.
- Pyrolýzou se v tomto případě získá zejména pyrolýzní olej, který je plnohodnotnou náhradou ropných paliv.
Přeměna nepotřebných odpadů v nové suroviny
Pyrolýza není v podstatě nic nového. Jen dnes dostává novou tvář díky moderním technologiím. Za pyrolýzu z dob minulých se dá považovat například výroba dřevěného uhlí v milířích. Dnes je to jeden z nejefektivnějších způsobů zpracování odpadu.
- Za příklad nám může posloužit likvidace starých pneumatik a jejich následnou přeměnu v jiné, využitelné suroviny.
- Pneumatiky se rozdrtí a zpracují se při teplotách přes 300°C.
- Výsledkem je především pyrolýzní olej a pyrolýzní plyn.
Využití pyrolýzního oleje a plynu
Oba produkty, pyrolýzní olej i plyn, lze využít k výrobě tepla, pohonných hmot a elektrické energie. V době, kdy se celý svět potýká s energetickou krizí, dal by se tento způsob přeměny odpadů na energie považovat doslova za záchranný program. Podle vědců ale nejsou zatím prověřeny všechny možnosti využití pyrolýzních produktů a rozhodně o nich v pozitivním slova smyslu ještě uslyšíme. V současné době se vědci v laboratořích zabývají otázkou, jak by se daly tyto recyklované produkty využít co nejefektivněji v dopravě.
Některé plasty se nerozloží asi za staletí
Podle statistik vyprodukuje každý občan EU ročně v průměru 500 kg odpadu. Je to neuvěřitelné množství. Je tedy zcela jasné, že hromadění na skládkách problém nevyřeší, ale pouze odsune a postupem času navýší. Je tedy nejvyšší čas začít problém řešit. A to především v oblasti recyklace odpadů, jejichž doba rozkladu se mnohdy počítá na staletí.
- Pro lepší představu si můžeme uvést příklady rozkladu tří surovin.
- Doba rozkladu je pochopitelně závislá na konkrétních podmínkách.
- Proto je třeba brát následné údaje jako přibližné a pouze informativní.
- Pokud ve volné přírodě odhodíme papír, který je biologického původu, pak za několik měsíců po něm nemusí být ani památky.
- Odložené pneumatiky tu budou nečinně ležet stovky let.
- Největším problémem jsou plasty. Některé druhy na tom budou stejně jako zmíněné pneumatiky. Celá řada plastů má ale zajištěn téměř život věčný.
Jaké nové produkty vzniknou ze starých pneumatik?
U konkrétních a reálných příkladů ještě chvíli zůstaneme. Co se tedy v praxi z 1000 kg ojetých pneumatik dá prostřednictvím pyrolýzy vyrobit?
- 400 kg pyrolýzního oleje – využívá se jako palivo či mazivo
- 430 kg uhlíku – využití nachází jako palivo, surovina pro výrobu pryže, barviv, sorbentů a tmelů
- 70 kg pyrolýzního plynu – přeměna v elektrickou energii pro provoz pyrolytické linky i do veřejné sítě
- 100 kg ocelových drátů – slouží k přetavení a recyklaci
Pokud se nad celým procesem a jejím výsledkem více zamyslíme, pak by nám mohl tak trochu připomínat slavné perpetuum mobile. Stroj se jednou nastartuje a pak sám sobě vyrábí pohon pro další činnost. Bylo by to jistě velice nadnesené, ale určitá podobnost tu je.
- Zásoby odpadu vhodného pro pyrolýzu jsou natolik obrovské, že se stroje skutečně dlouho nezastaví.
Co si o tomto problému myslíte vy? Má recyklace pro budoucnost zásadní význam?