Jak a čím odizolovat střechu? 

Do zateplování svých objektů v současné době investuje spousta majitelů rodinných domků. Nutí je k tomu energetická krize. Jen zateplení střechy sníží energetické náklady až o třicet procent. A jaké existují možnosti? 

Střecha patří mezi nejdůležitější komponenty domu. Jak by také ne. Vždyť jej chrání! Před vlhkostí, vodou a hlukem. A drží teplo v domě. Za splnění jedné podmínky – je-li kvalitně odizolovaná. Z tohoto důvodu je zateplování střech jednou z doporučovaných investic, která se uživatelům nemovitosti rozhodně vyplatí. Ať již nižšími účty za energie či příjemným komfortem v interiéru. 

Druhy zateplení střechy

Na výběr v podstatě máte tři možnosti. Izolace střech může být vkládaná, stříkaná a foukaná. Vkládané izolace se ukládají do pevných konstrukcí mezi krokve. Většinou se jedná o izolační materiály z minerální a skelné vaty, popřípadě konopí a ovčí vlny. Dalším typem jsou foukané izolace v podobě celulózy, polystyrenových kuliček, popřípadě skelných, minerálních a dřevěných vláken, které se aplikují strojně pomocí tlaku vzduchu. Poslední možnost představuje izolace stříkaná na bázi PUR pěny. 

Jaká tloušťka?

Obecně se dá říci, že čím více izolace do střechy vložíme, tím lépe bude izolovat. I nízkoenergetické domy by měly být odizolovány minimálně třiceticentimetrovou vrstvou. To ale neplatí na všechny nemovitosti. U některých může být velká tloušťka izolace problém. 

Obraťte se na odborníka

To, jaký typ izolace bude pro vaši střechu nejlepší nechte posoudit odborníka (doporučujeme střechy Český Krumlov). Ten posoudí hned několik faktorů, jako jsou velikost střechy, orientace na světové strany, její členitost a zatížení. 

Myslete na kvalitu

V každém případě by izolace střechy měla být kvalitně provedená a z materiálů zajišťujícího odvod vlhkostí z domu a bránící pronikávání vody a vlhka z interiéru. A tím zamezující rozvoji plísní a hub v podkrovních konstrukcích. Ty nesvědčí stavbě jako takové stejně jako lidskému zdraví.