Dobrý program nemusí stát horentní sumy

Aby počítač jel podle představ, je nezbytné mít nejen vhodný hardware, ale rovněž i software. Ten se dá často pořídit za hubičku, nicméně ani zdaleka ne vždy.

Hlavně široce oblíbené profesionální programy se mnohdy prodávají za skutečně velké peníze. Ovšem také ty je možné sehnat za lepší ceny.

Ne vždy jsou free programy výhra

Hodně uživatelů PC se snaží většinu programů získat zdarma. Často je to legálně nemožné, a tudíž se hledají různé alternativy. Dost lidí se spokojí s takzvanými demy, případně sharewarem, což je software, který sice funguje, nicméně nenabízí tolik možností jako plná verze. Ta se dá samozřejmě odemknout, ovšem za peníze.

Některé programy jsou k dispozici zcela zdarma a mnozí jejich uživatelé jsou s nimi spokojení. Ne každému však vyhovují. Většinou jde totiž o malé projekty s miniaturním zázemím, což se žel projevuje na kvalitě.

I profesionální software po svém vydání trápí mnoho chyb. Ty jsou však s postupem času napravovány pomocí různých volně stažitelných oprav. Takovéto záplaty není možné u volně šiřitelných programů příliš často očekávat, jelikož jak již bylo řečeno výše, jejich tvůrčí týmy bývají malé a jen málokdy mají na něco takového vůbec čas a možnosti.

Druhotný software

S programy zdarma může člověk vyžít do té doby, dokud nebude potřebovat profesionální software. Produkty typu Adobe Premiere elements 2023 nemají ve své kategorii konkurenci, a tak je většinou nezbytné hodně doširoka otevřít peněženku. Neplatí to ovšem pokaždé.

Je totiž možné nakupovat i v obchodech, které nabízejí software s druhotnou licencí. To znamená, že se již někdy používal, nejčastěji v korporátním počítači, který byl z toho či onoho důvodu vyřazen.

Program samotný se však dá znovu přeprodat, tentokrát už za mnohem nižší cenu, než kolik stál původně. Takto je reálné nakoupit třeba i operační systém typu Windows 10 či Avg Tuneup licenci.