Vědci mají jasno: Tyto běžné prášky na žaludek mohou zvyšovat riziko demence. Máte je stále doma?
Účastníte se rodinné sešlosti nebo srazu s kamarády. Je víkend, tudíž nemusíte do práce a užíváte si volna. Dopřejete si tak dobrého jídla a pití ve větším množství, než je zdrávo. A ačkoliv je váš žaludek i mozek spokojený, po pár hodinách vám kvalitní pohoštění připomene vaše žáha, která začne nepříjemně pálit. Naštěstí dnes existuje rychlé řešení ve formě léků. A tak po jednom takovém sáhnete, abyste si ulevili. Lékaři ale přišli s revolučním objevem, který vás donutí se zamyslet nad jeho užitím.
Pálení v krku, na hrudi nebo v nadbřišku. Ztížené polykání či časté říhání. Hořkokyselý pocit v ústech. To jsou příznaky pálení žáhy. Tato nepříjemnost patří mezi běžné trávicí obtíže a párkrát za život se tímto problémem potká každý z nás. Hojně se s ním potýkají například těhotné ženy, kuřáci nebo lidé žijícím hektickým životním tempem. Často trápí také jedince, kteří pravidelně konzumují tučné a smažené pokrmy. S problémem lze zatočit změnou jídelníčku a celkovou úpravou životního stylu, mnoho lidí ale dává přednost okamžité úlevě ve formě léků. Jestliže je ale berete pravidelně, možná si zaděláváte na pořádný zdravotní problém.

Zvýšený výskyt demence
Podle studie publikované ve vědeckém časopisu Neurology totiž léky obsahující složky, které blokují tvorbu žaludečních kyselin, zvyšují riziko vzniku demence. Jde o inhibitory protonové pumpy (PPI). Ty jsou běžnou součástí medikací určených ke zmírnění žaludečních problémů. Výzkum nicméně ukázal, že jedinci, kteří užívali léky tohoto typu alespoň po dobu 4 let a 5 měsíců měli o 33 % vyšší pravděpodobnost výskytu demence. Předchozí výzkum je navíc spojil i se zvýšeným rizikem onemocnění ledvin, mrtvice a zlomenin kostí.
Nová studie se zaměřila na více než 5 700 lidí starších pětačtyřiceti let. Tito jedinci byli na začátku výzkumu zcela zdraví a netrpěli demencí ani jejími příznaky. Participanti byli rozděleni do čtyř skupin. U skupiny, která pravidelně užívala léky na pálení žáhy po dobu více než 4 let bylo v následujících letech zjištěno nejvíce případů výskytu demence.
Lidé by se tak měli mít na pozoru. „Pacientům se snažím objasnit, že dlouhodobá medikace z této kategorie může přinést řadu obtíží jako je nedostatek minerálů či dokonce riziko demence. Léky patřící do inhibitorů protonové pumpy přitom užívá statisíce lidí denně po dobu mnoha let na předpis, ale bohužel léky jako Maalox či Rennie jsou i volně prodejné,“ říká lékař David Frej. Jako prvotní řešení trávících problémů tedy nabízí úpravu životosprávy, dechová cvičení a rehabilitační cviky, které posilují bránici a svěrač jícnu. Léky jsou podle něj nutné pouze ve vážných případech.
Dlouhodobé užívání škodí
Stejný názor zastává i profesor Kamakshi Lakshminarayan, který studii vedl. „Inhibitory protonové pumpy mohou být užitečné, ale měly by být používány s opatrností, zejména dlouhodobě,“ řekl. Inhibitory totiž blokují regeneraci sliznice, zvyšují rychlost úmrtí buněk, zvyšují také oxidativní stres a srážlivost krve. Léky tohoto typu ale také zvyšují pH žaludku, což má za následek snižování jeho kyselého prostředí, a to vede k nižší absorpci vápníku, bílkovin a vitamínů. Vedoucí profesor nicméně zdůraznil, že výzkum neprokazuje vztah příčiny a následku. Podle něj ale výsledky vedou k zamyšlení a je rozhodně zapotřebí dalšího zkoumání.

Zkuste přírodní cestu
Jestliže jsou tyto léky součástí vaší léčby, rozhodně je jen tak nevysazujte a poraďte se se svým lékařem. Pokud je ale využíváte jako první pomoc pokaždé, když vás pálí žáha, zkuste nejdříve problémy eliminovat přírodní cestou. Uvidíte, že už několik malých změn vám může od potíží pomoci. Vyvarujte se smažených, sladkých a kořeněných jídel, rajčat, semínek, cibule a hořké čokolády. Dostatečně odpočívejte. Pomáhá i vzpřímený postoj. „Mnozí možná netuší, že významný vliv má i držení těla. Hrbení a postoj s ohnutými zády stlačuje žaludek, snižuje jeho kapacitu a vyvíjí tlak na něj. Vzpřímený postoj, se zvednutou hlavou a rovnými rameny výskyt pálení žáhy pomáhá snížit,“ říká Frej. Podle něj je možné se problémů s žáhou postupem času úplně zbavit i bez léků. Při vážných problémech s refluxem je ale nutný lékařský dohled.
Profesor Lakshminarayan zdůrazňuje, že je potřeba celou spojitost více objasnit a momentálně se pracuje na dalším zkoumání problému. Nicméně uvádí, že nyní je vhodné se zaměřit na to, zdali je dlouhodobé užívání léků s PPI skutečně nezbytné ve všech případech, a to především u starších pacientů, kteří už zvýšeným rizikem vzniku demence oplývají kvůli pokročilému věku.