V červnu mají důchodci kino za polovinu. Stačí přijít s občanským průkazem
Senioři se často různým kulturním akcím vyhýbají. Mají totiž za to, že stojí nemalé peníze, a tak je považují za zbytečnost, která akorát zatěžuje rozpočet. Pravdou ale je, že na mnohých z nich se dá výrazně ušetřit.
Starší lidé mají spoustu možností, jak ušetřit peníze. A přitom se třeba i pobavit. Spousta z nich tráví čas pouze doma, případně jen vyrazí s přáteli na kávu anebo posedí s rodinou. DDivadel, kin a třeba i koncertů se už dávno vzdali, neboť je považují za zbytečné náklady navíc, které v důchodovém věku v žádném případě nejsou vítané.
Stále si ale mohou užít spoustu zábavy. A rozhodně je to nemusí vyjít na velké částky. Pravdou je, že spousta míst nabízí seniorům snížené vstupné. Například do některých kin si mohou důchodci zakoupit lístek i s 50% slevou.
Jedním takovým kinem je třeba pražské Kino Lucerna, které na vybrané snímky nabízí seniorům lístky o 50 % levněji. V květnu jde třeba o filmy jako Konkláve, Tancuj Matyldo, Vyšehrad: Fylm nebo Zlatá cesta. Nutno však říct, že slevu nelze uplatnit online. Je možné tak učinit pouze na pokladně kina, kde senior předloží občanský průkaz, aby prokázal, že je starší 65 let.
Podobně je na tom i brněnské Kino Lucerna. To poskytuje slevu ve výši 20 až 50 korun v závislosti na vybraném filmu. U některých představení, která jsou uvedena v pondělí, středu a pátek mezi 15. a 16. hodinou, pak senioři ušetří nejvíce. Lístek je totiž vyjde pouze na 80 korun.
Zlevněné vstupné do kina nabízí ale i multikina jako Cinestar a Cinema City. První zmíněný má pro seniory lístky levnější o 30 korun oproti původní ceně. Druhý pak o 60 korun.

Výhodně lze jít i do Národního divadla
Jestliže dáváte před kinem přednost divadlu, i vy si přijdete na své. A to rovnou ve velkém stylu. Lidé starší 65 let mají zvýhodněné vstupné do Národního divadla. Výše slevy činí 50 %. Nevztahuje se ovšem na představení ve zvláštním režimu a na speciální představení. Slevu je možné uplatnit jak při nákupu online, tak také přímo na pokladnách.
Polovinu lze pak ušetřit i při nákupu lístků do legendárního brněnského Divadla Husa na provázku. Namísto 420 korun senioři zaplatí jen 210 korun.
Odpoledne strávené v muzeu
Spousta kulturních míst napříč Českou republikou nabízí snížené vstupné pro seniory. A týká se to jak zmíněných kin a divadel, tak také muzeí a galerií. Zatímco třeba běžné vstupné do Národního muzea v Praze činí 300 korun, senioři zaplatí jen 200 korun. V případě populárního pražského Technického muzea starší lidé ušetří ještě 10 korun navíc. Vstup je namísto 290 Kč vyjde na 180 Kč.

Ušetřit lze takřka na všem
Tvrzení seniorů, že si nemohou dovolit návštěvu kina či vernisáže, jsou tak leckdy naprosto zbytečná. Řada podobných zařízení se snaží vycházet lidem nad 65 let vstříc a chápe, že nemají peněz na rozhazování. Týká se to ale i například sportovních center, bazénů, wellness i třeba masáží.
Pravidelný pohyb je pro starší osoby nesmírně důležitý. A zatímco někteří se snaží chodit alespoň do přírody na procházky, jiní trpí celou řadou bolestí, a tak tráví většinu času doma. Zmíněnému plavání se ale může věnovat prakticky každý. Jde o nenáročnou činnost, která nijak nevyvíjí tlak na kosti a klouby a nehrozí u ní prakticky žádné riziko úrazu. Na vstupném do bazénů mohou lidé v důchodu ušetřit i stovky korun.
Zvýhodněné vstupné pro seniory platí i na celé řadě venkovních koupališť, což se rozhodně s nadcházejícím létem skvěle hodí. A protože se akce vztahují i na děti, mohou prarodiče vzít svá vnoučata na odpolední koupání a výrazně tak oproti běžnému rodinnému vstupnému ušetřit.