Tuhle obyčejnou židli z Ikea měl doma snad každý. Dnes ji sběratelé kupují za 60 000 Kč
Skandinávský design, jednoduché linie a praktické řešení za dostupnou cenu, přesně to vystihuje značku, kterou dobře zná snad každý, kdo někdy zařizoval domácnost. Ikea se stala synonymem pro chytré bydlení, které zvládne postavit i laik s imbusem v ruce. Její výrobky zaplnily obýváky, ložnice i dětské pokoje po celém světě. A protože se mnohé z nich vyráběly ve velkém množství, málokoho by napadlo, že jednou budou mít sběratelskou hodnotu.
Některé kousky, které ještě před lety stály pár stovek a byly běžnou součástí českých domácností, dnes mění majitele za tisíce. A není to jen otázka sentimentu nebo retro stylu, důvodem je často omezená dostupnost, zrušená výroba nebo specifický design. Jedna obyčejná židle z Ikea se tak stala vyhledávaným artefaktem, o který se dnes přetahují milovníci designu i sběratelé.
Starý nábytek dnes vydělává
Při vyslovení slova Ikea si většina lidí představí levný a snadno smontovatelný nábytek, nikoli investici do budoucnosti. Avšak nábytek, který ještě nedávno stál pár stovek a sloužil hlavně pro praktické účely, se dnes prodává jako vzácný sběratelský artikl. Ceny jsou u některých kousků klidně i přes 60 tisíc korun.
Vintage nábytek z Ikea se stal fenoménem. Přesněji řečeno, stávají se jím jen některé specifické modely, často ty, které vznikly ve spolupráci s renomovanými designéry, byly vyrobeny v omezeném počtu nebo se přestaly vyrábět. Nadčasový styl, kvalitní materiály a příběh každého kusu z nich dělají designové poklady. A právě tím se z obyčejné židle může stát sběratelský skvost.

Regál za 40 a křeslo za 60 tisíc
Jedním z nejžádanějších kusů současnosti je ikonická sedací souprava IMPALA z roku 1972 od designéra Gillise Lundgrena. Tehdy ji nikdo moc nechtěl. Byla barevná, nízká a výrobně náročná. Vyráběla se jen rok. Dnes ji aukční domy prodávají i za 60 tisíc korun za kus. Podobný osud potkal i židli Vilbert od slavného Vernera Pantona, kdysi neoblíbenou, dnes designový hit v ceně od 25 tisíc výš.
A nejsou to jen křesla. Například regál GUIDE z roku 1985, navržený Nielsem Gammelgaardem, stál v přepočtu něco přes 1 600 korun. Dnes se prodává i za 40 tisíc. Výjimečné jsou i kusy z šedesátých a sedmdesátých let, jako safari křeslo Diana od Karin Mobring nebo sametová lenoška Singoalla z dílny Harolda Fusta.
Vysokou cenu může mít i lampička
Zlatý důl ale nepředstavuje jen velký nábytek. I drobnosti, které leží roky na půdě, mohou být nečekaně cenné. Lampička Solist inspirovaná Bauhausem a Art Decem se dnes prodává za 13 tisíc. Duett od Benta Boysena z 80. let dosahuje cen až 15 tisíc. A i dětská lampa Skojig s motivem mráčků z 90. let se dnes obchoduje za dva tisíce korun.
Podle odborníků z aukčních domů má potenciál stát se sběratelským hitem i některý současný nábytek. Například skříňka Fryskas z ratanu a akáciového dřeva nebo stylové křeslo Viskafors ve stylu Chesterfield. Také designový kontejner Tesammans, který byl součástí limitované kolekce s holandským studiem RawColor, je už teď v Německu beznadějně vyprodaný a jeho cena v inzerátech roste.

Ikea do nabídky vrací retro modely
Zájem o staré modely si uvědomuje i samotná Ikea. Proto znovu uvedla do prodeje několik svých historických ikon. Například ušák Strandmon, který se objevil už v katalogu z 50. let, se dnes běžně objevuje v moderních kancelářích i domácnostech. Nebo stoleček Lövbacken, dříve Lövet, který se stal symbolem švédského designu a historicky prvním „flat-pack“ produktem, tedy nábytkem, který si zákazník sám složí.