Test vajec: Ty nejlepší snadno koupíte v Lidlu i Kauflandu. Na tuto značku si dejte pozor
Vejce jsou nenahraditelnou součástí našich kuchyní, ale jejich kvalita se může značně lišit. Jak poznat ta nejlepší? Klíčem je způsob chovu slepic a označení přímo na vejcích. Lidl i Kaufland nabízejí kvalitní vejce z volného výběhu i bio chovů, na trhu se ale pořád objevují i ta z klecových chovů.
Každé vejce má na sobě kód, který prozrazuje způsob chovu slepic:
- 0 – Bio chov (slepice se pasou venku, dostávají ekologickou stravu)
- 1 – Volný výběh (slepice mají přístup ven)
- 2 – Podestýlkový chov (slepice se mohou volně pohybovat v hale)
- 3 – Klecový chov (slepice jsou v klecích, omezený pohyb)
Druhé číslo na vejci určuje zemi původu – například CZ znamená, že vejce pochází z českého chovu. Pozor si dejte na vejce označená jako „od českých slepic“, která ale pocházejí ze zahraničí – to zjistíte právě podle kódu na skořápce.

Kde koupit ta nejlepší vejce?
Většina obchodů se postupně odklání od klecových vajec, ale výběr se liší. Lidl a Kaufland nabízejí širokou paletu vajec z podestýlkových chovů, volného výběhu i bio chovů. Lidl dokonce garantuje, že v jeho prodejnách nenajdete vejce z klecových chovů.
Zákazníci si velmi chválí bio vejce a vejce z volného chovu, které jsou nejen kvalitnější, ale také chutnější. Například vejce z volného chovu mívají šťavnatější a výraznější žloutky, protože slepice dostávají pestřejší stravu. Podle mnoha hodnocení zákazníků jsou tato vejce lepší jak v chuti, tak i ve vzhledu – jasněji oranžový žloutek a pevnější skořápka ukazují na kvalitnější krmivo i životní podmínky slepic.
Výběr těch správných vajec
- Zkontrolujte kód na skořápce – vyhněte se vajíčkům označeným číslem 3.
- Podívejte se na obal – bio vejce a vejce z volného chovu jsou obvykle lépe označena.
- Zaměřte se na barvu žloutku – tmavěji žlutý znamená lepší stravu slepic.
- Nakupujte u spolehlivých obchodníků – Lidl a Kaufland nabízejí ověřenou kvalitu.
- Pozor na stará vejce – čerstvost si můžete ověřit ponořením do vody, čerstvá vejce klesnou ke dnu, starší plavou.
Mýty o vejcích: Bio neznamená vždy lepší
Mnoho lidí se domnívá, že bio vejce jsou vždy zdravější, ale ne vždy to tak je. Hlavní rozdíl je v ekologickém chovu, ale složení vajíček je velmi podobné jako u vajec z volného výběhu. Důležitější je, aby slepice měly kvalitní stravu a přístup k přirozenému pohybu. Bio vejce mohou mít méně chemických reziduí díky přísnějšímu krmivu, ale z hlediska výživových hodnot nejsou dramaticky odlišná.
Skladování
Vejce mohou při správném skladování vydržet až 28 dní, ale pokud je uchováváte v lednici, jejich trvanlivost se může prodloužit. Pokud chcete ověřit čerstvost vejce, stačí ho ponořit do vody – čerstvé vejce zůstane u dna, starší začne plavat.
Pozor na nekvalitní vejce!
I když se většina obchodů odklání od prodeje klecových vajec, stále se objevují v některých prodejnách za nižší ceny. Levnější vejce mohou pocházet z dovozu a být skladována delší dobu, což snižuje jejich kvalitu a čerstvost.
Například se v minulosti objevily případy, kdy byla vejce označená jako česká, ale podle kódu pocházela z polských nebo jiných zahraničních chovů. Proto je vždy dobré se dívat na kód přímo na vejcích, nikoliv jen na obal.
Jaký typ vajec je nejlepší?
- Bio vejce (0) – nejlepší volba, slepice mají přístup k venkovním pastvinám a dostávají ekologické krmivo.
- Vejce z volného výběhu (1) – velmi kvalitní, slepice tráví část dne venku.
- Podestýlková vejce (2) – lepší než klecová, ale slepice jsou stále v hale.
- Klecová vejce (3) – nejhorší možnost, slepice nemají přirozený pohyb a kvalita může být nižší.
Při výběru vajec dávejte pozor nejen na cenu, ale také na původ a způsob chovu. Jestli chcete to nejlepší, hledejte označení 0 nebo 1, vyhýbejte se 3. A pokud máte možnost, podpořte lokální chovy, kde máte jistotu čerstvé produkce.
Takže až příště půjdete nakupovat, podívejte se na kód přímo na vejcích. S trochou pozornosti snadno poznáte, které jsou ta nejlepší.