Kvíz: Které je druhé největší české město? Odpověď není Ostrava. Zvládnete aspoň 5 z 10?
O České republice by měl mít občan této země alespoň základní zeměpisné znalosti. Vědět, s kým Česko sousedí. Kdo to byl Karel IV.! Jaké je naše hlavní město? A ačkoliv se tyto znalosti zdají banální, opak je pravdou. Díky zeměpisu totiž dokážete pochopit, jak funguje celkové uspořádání světa a jeho geografie. Vyzkoušejte kvíz, který otestuje, jak dobrý, ohledně otázek týkajících se naší republiky, jste!
Představte si, že by před vás někdo na stůl položil „slepou mapu“ a chtěl by po vás vědět, kde leží např. Olomouc nebo Hodonín. Dokázal byste bez zaváhání odpovědět? A co kdyby se někdo rovnou zeptal, které je druhé největší české město? Odpověď totiž nezní Ostrava, jak si možná myslíte. Ostrava je totiž až třetí největší. Nachází se na severovýchodě našeho území a zároveň je označována jako centrum Moravskoslezského kraje. Jaké je druhé největší město Česka zjistíte v našem kvízu níže.
Česko je po světě známé svým křišťálem a pivem
Ať už se vám možná zdá český křišťál jakkoliv kýčovitý nebo přeplácaný, ve světě se za něj platí zlatem. České sklo je totiž hlavně v zahraničí vnímáno jako vysoce kvalitní a inovativní. Křišťál z Čech má dlouholetou tradici, je špičkově zpracováván a nabízí opravdu až dokonale precizní detaily.,
Naopak asi nikoho nepřekvapí, že Česká republika se pravidelně umisťuje na prvním příčkách ve spotřebě piva na obyvatele. Loni dokonce obsadila první pozici s objemem 138 piv na jednoho Čecha, což je v porovnání např. s druhou Litvou (112 piv na obyvatele) dost vysoké číslo. Nejstarší pivovar u nás je znám jako Břevnovský pivovar. Datum jeho vzniku se odhaduje na rok 993.
Ze všech stran kromě jihu je republika obklopená horami
Česká republika opravdu patří mezi nejstarší a zároveň nejkrásnější země Evropy. Má bohatou historii a neobvyklou architekturu. Právem přitahuje turisty z celého světa. Kromě jihu je Česko obklopeno horami. Najdeme zde přes dva tisíce hradů a zámků a máme tu 12 památek zapsaných na seznamu UNESCO. Zajímavé také je, že Česká republika patří mezi nejméně náboženský stát – v Boha tu věří pouze 20 % lidí. Pro 50 % všech obyvatelů je ale zároveň přijatelná představa, že na zemi existuje přítomnost tzv. vyšší síly.
Mezi další zajímavosti o České republice patří fakt, že jsme jako první na světě vynalezli dámské silonky. Zasloužil se o to tedy jeden konkrétní vynálezce. Byl jím Otto Wichterle. Ten počátkem roku 1940 nastoupil do zlínské laboratoře, kde dostal volnou ruku pro své vlastní výzkumy. Vyvinul příze, z nichž se později utkaly všem známé silonky, jeden z nejoblíbenějších módních doplňků všech žen.
Kvíz: Jak dobří jste v otázkách týkajících se Česka?
Následně se můžete zkusit otestovat v našem speciálním kvízu. Správné odpovědi najdete níže.
- Jaké je druhé největší město ČR?
- a) Ostrava
- b) Brno
- c) Opava
2. Jak se jmenuje nejvyšší přírodní bod ČR?
- a) Králický Sněžník
- b) Sněžka
- c) Klínovec
3. Se kterým státem má ČR nejdelší hranice?
- a) Slovensko
- b) Německo
- c) Polsko
4. Který rybník má největší plochu hladiny?
- a) Rožmberk u Třeboně
- b) Dvořiště
- c) Bezdrev
5. Který z těchto mostů je nejdelší?
- a) Karlův
- b) Radotínský
- c) Stádlecký
6. Které krasové území je u nás největší?
- a) Moravský kras
- b) Český kras
- c) Hranický kras
7. Který samosprávný kraj je rozlohově nejmenší?
- a) Olomoucký
- b) Liberecký
- c) Praha
8. Jaká slavná česká osobnost se nenarodila ve Zlíně?
- a) František Bartoš
- b) Tomáš Baťa
- c) Emil Zátopek
9. Jak se s 1378 metry jmenuje nejvyšší vrchol české i rakouské části Šumavy?
- a) Čerchov
- b) Smrk
- c) Plechý
10. Hradiště s nadmořskou výškou 934 metrů je nejvyšším vrcholem…
- a) Doupovských hor
- b) Bílých Karpat
- c) Jeseníků
A jsme na konci kvízu. Jak se vám dařilo? Zkontrolujte si své odpovědi:
1b, 2b, 3b, 4a, 5b, 6a, 7c, 8c, 9c, 10a.