Česká vesnice se stala senzací: Celý svět je v úžasu z její architektury. Podívejte a hned pochopíte
V české krajině se stále ještě nachází místa, která ohromí svou jedinečností a původní architekturou. Nedaleko Českých Budějovic se nachází vesnice, ve které se člověk cítí, jako by se zastavil v čase. Tato lokalita láká nejen české turisty, ale i návštěvníky z celého světa.
Tato vesnice je unikátní zejména pro svou architekturu a zachovalou podobu tradiční české vesnice. Malebné a bohatě zdobené domky jsou zde harmonicky rozmístěny a tvoří raritní scenérii. Toto místo si navíc získalo obdiv historiků a architektů, není proto divu, že byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Nejkrásnější česká vesnice
O jaké vesnici je tedy řeč? Jedná se o malebnou jihočeskou vesnici s názvem Holašovice. První zmínky o této vesničce sahají až do 13. století. Najdete zde stavby ovlivněné barokem, rokokem i klasicismem. Už tehdy byla ves vystavěna okolo obdélné návsi, která je jádrem Holašovic dodnes a tvoří tak pohádkovou atmosféru. Obec je navíc dodnes obydlená a udržovaná.
V roce 1998 byly Holašovice zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, je totiž považována za jednu z nejhezčích vesnic u nás. V centru vsi se nachází krásný rybníček, kolem kterého jsou statky ve stylu selského baroka. Nezapomenutelný obraz pak tvoří domy se špýchary, širokými štíty a klenutými vjezdy, které jsou bohatě zdobené. Navíc je zde několik prvků, které pohádkový obraz dokonale dotváří: studny, kaplička nebo kovárna. Podoba tohoto místa byla vytvořena v 19. století a svůj autentický vzhled si zachovává dodnes. Vesnice totiž nikdy neležela při důležitých komunikacích a proto nebyla silně ovlivněna provozem nebo obchodem.
Filmová historie
Nádherná architektura a prostředí je také spojena s historickými příběhy. Jedním z nich je třeba opera Bedřicha Smetany – Prodaná nevěsta. Filmová verze této opery byla natočena právě v Holašovicích. Hlavní hrdinka opery, Mařenka Krušinová, se svým příběhem dokonale zapadla do prostředí této malebné vísky.
Holašovice se také objevily v oblíbeném filmu Babovřesky od Zdeňka Trošky. Místo nezaujalo jen režiséra, Veronika Žilková, která si ve filmu zahrála, prozradila, že ji Holašovice velmi zaujaly. ‚‚Líbí se mi, že to není mrtvý skanzen, ale živá vesnice,“ prozradila.
Co nevynechat v Holašovicích
Kromě tradičních hostinců a hospůdek je zde i kovárna a keramická dílna. Ale to není vše, v roce 2008 byl v blízkosti Holašovic postaven kamenný kruh. Tento útvar tvoří 25 velkých kamenů a v jeho centru se tyčí středový menhir. Mystický obraz pak dokresluje obrovský osamocený menhir. Tato stavba by měla mít psychotronické účely jako je například podpora léčení, meditace a duchovní rozvoj. Je to tedy ideální místo pro zklidnění mysli a načerpání pozitivní energie.
Ke konci července se do Holašovic sjíždí návštěvníci z celé České republiky, protože se zde konají oblíbené Selské slavnosti. Ty jsou oslavou tradičního venkovského života a spojují tradice s moderní zábavou. Návštěvníci mohou obdivovat ukázky tradičních řemesel a lidové kroje. Některá řemesla si mohou účastníci také vyzkoušet, což činí ze slavnostní jedinečný zážitek. Program je pestrý a nabízí několik hudebních žánrů, zaslechnout tak můžete country, folk, ale i dechovku. V rámci slavností se koná také buchtobraní a koláčobraní a pro děti je zde k dispozici dětský koutek a kolotoč.
Na podzim se v Holašovicích koná také výlov rybníka nebo Havelské posvícení. V zimě se zde pořádá masopust a během adventu zde stojí staročeský dřevěný betlém. Holašovice jsou skvělým tipem na výlet pro celou rodinu. Ubytování je možné v krásném penzionu, který vás uchvátí svou útulností a atmosférou. Ať už se rozhodnete pro procházku po návsi, účast na Selských slavnostech nebo jen pro odpočinek v Jižních Čechách, Holašovice vás určitě okouzlí svou ojedinělou krásou a klidem.