Elon Musk se chce zbavit Twitteru. Proč?

Elon Musk varoval, že by mohl od Twitteru odejít, pokud mu neposkytne údaje o spamu a falešných účtech, které požaduje, píše The Guardian.

Společnost Twitter se chystá vyhovět požadavku Elona Muska na poskytnutí údajů o falešných účtech poté, co šéf společnosti Tesla pohrozil, že v případě odmítnutí odejde od koupě firmy.

Podle deníku Washington Post poskytne společnost provozující sociální sítě nejbohatšímu muži světa přístup k datovému toku, který zahrnuje více než 500 milionů tweetů zveřejněných každý den. Za přístup k těmto datům, která zahrnují záznam tweetů v reálném čase, zařízení, z nichž uživatelé tweetují, a informace o účtech, které tweetují, již platí řada společností, uvedl Post.

Deník New York Times rovněž uvedl, že Twitter umožní Muskovi nahlížet do své „ohnivé hadice“ denního provozu, a to v reakci na právní hrozby, že v opačném případě bude dohoda ohrožena.

Musk v pondělí varoval Twitter, že by mohl odstoupit od dohody o převzetí společnosti v hodnotě 44 miliard dolarů (v přepočtu přes 1 miliardu korun), pokud mu neposkytne údaje o spamu a falešných účtech, které požaduje. Multimiliardář vyjádřil pochybnosti nad tvrzením Twitteru, že falešné a spamové účty představují méně než 5 % z jeho 229milionové uživatelské základny.

V dopise adresovaném právnímu řediteli společnosti Twitter, který byl zveřejněn v pondělí, právníci zastupující šéfa společnosti Tesla uvedli, že se domnívají, že společnost „aktivně brání a maří“ jeho práva na přístup k údajům a informacím společnosti podle dohody.

Odmítnutí předložit informace podle nich představuje „podstatné porušení“ dohody, které by Muskovi umožnilo odejít bez zaplacení poplatku za odstupné ve výši 1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 23,5 miliardy korun), který je v dohodě zakotven.

Carl Tobias, předseda Williamsovy katedry práva na Richmondské univerzitě, uvedl, že přístup k údajům stejně nemusí Muska uspokojit kvůli obrovskému rozsahu informací, které bude muset probrat.

Falešné nebo spamové účty, známé jako účty botů, jsou automatizované a nejsou řízeny lidskými uživateli. Mohou využívat funkci odpovědí nebo přímých zpráv k rozesílání reklam nebo podvodů uživatelům nebo představují pokusy o ovlivnění veřejné debaty prostřednictvím politické propagandy na Twitteru. Musk zpochybnil, zda inzerenti, kteří zajišťují většinu příjmů Twitteru, dostávají kvůli problému botů odpovídající hodnotu za své peníze, ačkoli Twitter se ve svých čtvrtletních zprávách o příjmech od roku 2014 důsledně drží údaje 5 %.

Ve středu bylo také oznámeno, že právní ředitelka Twitteru Vijaya Gaddeová sdělila zaměstnancům, že hlasování akcionářů o dohodě by mohlo přijít koncem července nebo začátkem srpna, protože obě strany pracují na dokončení převzetí.

Zdroj: The Guardian