Britští inženýři přenesli digitální data pomocí jaderného záření
Britští inženýři úspěšně bezdrátově přenesli digitálně zakódované informace pomocí jaderného záření, tzv. „rychlých neutronů“, uvedl server Sciencedaily.
Výzkumníci z Lancasterské univerzity ve Velké Británii měřili vyzařování rychlých neutronů radioaktivního prvku, který se vyrábí v jaderných reaktorech. Do neutronového pole tohoto radioaktivního záření bylo zakódováno několik informací, tedy jedno slovo, abeceda a náhodně vybrané číslo. Záření bylo měřeno pomocí detektoru a zaznamenáváno na notebook, který výstup dekódoval a zašifrované informace obnovil na své obrazovce.
Všechny pokusy o přenos se ukázaly jako stoprocentně úspěšné
„Všichni účastníci testu byli přesvědčeni, že se jedná o správný postup, prokázali jsme potenciál jaderného záření jako média pro bezdrátovou komunikaci, a to hlavně v aplikacích, kde běžný elektromagnetický přenos buď není možný nebo je ze své podstaty omezený,“ uvedl profesor Malcolm Joyce z Lancasterské univerzity.
Rychlé neutrony mají podle něj výhodu oproti běžným elektromagnetickým vlnám, které jsou přenosem přes materiály včetně kovů výrazně oslabeny. „Využití neutronů pro přenos informací skrze kovové konstrukce by mohlo být důležité v extrémních případech, například při záchranných operacích.“
Rychlé neutrony by také mohly být začleněny do elektronických zařízení se smíšeným signálem, což by mohlo přispět k zajištění nedotknutelnosti přenosu informací.
Zdroj: sciencedaily.com