Podle studií pomáhá fyzická aktivita snižovat riziko těchto 2 typů rakoviny
Rakovina je strašákem děsící nemalé množství lidí. V Evropě je bohužel druhou nejčastější příčinou úmrtí, každý rok lékaři rakovinotvorný nález diagnostikují asi 3 milionům pacientů, v Česku se jedná zhruba o 70 tisíc obyvatelů ročně. Mnoha formám této zákeřné nemoci se dá ovšem předcházet, riziko lze i několikanásobně snížit pomocí jednoduchých preventivních opatření. Stačí malé změny a pár minut denně a můžete se tak vyhnout vleklým a nepříjemným zdravotním patáliím. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet případů do roku 2050 vzroste o 77 %, prevence je tedy na místě.
Diagnóza rakoviny může být náhlá i devastující. Samotný nález nemoci samozřejmě neznamená rozsudek smrti a moderní medicína dnes zná nespočet strategií, jak nad rakovinou vyhrát, bohužel ne vždy je to možné. Odborníci uvádějí, že až 40 % případů rakoviny lze předejít zdravým životním stylem – tedy vyváženou stravou, pohybem a kvalitním spánkem. Mezi další faktory se řadí například zvládání stresu, dobré vztahy s okolím a balanc mezi osobním a pracovní životem. Existuje několik studií potvrzující pozitivní vliv fyzické aktivity na naše tělo, a tím i snížení rizika vzniku nádorů. Bojíte se rakoviny? Stačí, když se každý den cvičení budete věnovat zhruba 30 minut, čímž u vás výrazně snížíte výskyt dvou nejčastějších diagnóz rakoviny v Evropě.

Český styl střevům neprospívá
Nepříjemné zprávy ohledně výskytu rakoviny v těle si během života vyslechne zhruba každý pátý člověk, což znamená, že se prakticky každý z nás s rakovinou někdy potká, ať už osobně, u našich blízkých či u někoho v okolí, a proto je nesmírně důležité myslet na prevenci. Skvělé jsou pravidelné kontroly, screeningová vyšetření a očkování, nemalou roli ale hraje i životní styl, jehož principy lze hravě aplikovat každý den. Právě pravidelný pohyb hraje ve zdraví klíčovou roli. Rakovinou můžete onemocnět v jakémkoliv věku, čím dřív si tedy zdravé návyky osvojíte, tím lépe. Jedním z nejvyskytovanějších typů je rakovina tlustého střeva a konečníku, také známá pod názvem kolorektální karcinom. U nás je tento typ jeden z nejběžnějších, právě kvůli lásce Čechů k pivu, uzeninám a gaučovému povalování.
A právě špatné stravování a nedostatečný pohyb mohou být doslova smrtelnou kombinací, na kolorektální karcinom každý rok zemře asi 3 500 lidí. „Může za to životní prostředí a špatné stravovací návyky. Životní prostředí se posledních deseti letech výrazně zlepšuje, ale přetrvávají vlivy z minulosti. Stravovací návyky máme stále nedobré,“ řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Například ve spotřebě piva je Česko stále první na světě.
Hlavní je se hýbat
Kromě vhodné stravy je nezbytně důležitá i pohybová aktivita. Dnes už je k dispozici několik výzkumů potvrzující vztah mezi cvičením a nižším výskytem rakoviny. Podle vědců stačí pouhá půl hodina denně, abyste riziko významně snížili, někteří z nich se dokonce shodují, že i obyčejné fyzické práce jako nošení nákupu, chůze do schodů či uklízení mají preventivní účinky.
Na druhu aktivity přitom nezáleží, hlavní je se hýbat, cvičení totiž pozitivně ovlivňuje naše hormony, zlepšuje pohyb střev a pomáhá nám udržovat si optimální tělesnou hmotnost. Kathleen Wolinová, jedna z autorek studie, prozradila, že zkoumání různých druhů pohybu vedlo ke stejným a pozitivním výsledkům. „To dokazuje, že se jedná o velmi významný vztah, a poskytuje nám to další důkazy, že fyzická aktivita má skutečně ochranný účinek před rakovinou tlustého střeva,“ potvrdila. Podle studie mají sportující ženy a muži o 30-40 % nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku. WHO doporučuje alespoň 150 minut středně intenzivního cvičení týdně, konkrétní volba aktivity je na vás.

Lepší kondice znamená menší riziko
Mezi další druhy rakoviny spojené s nedostatkem pohybu patří rakovina prsu, která postihuje pouze ženy. I v tomto případě vědci studovali vliv pohybu na vznik nádoru a opět se potvrdilo, že sportující ženy jsou méně náchylné k riziku vzniku, a to až o 32 %! Studie zkoumala tělesnou kondici více než 14 tisíců žen a ty, které měly kondici slabou, měly třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou na rakovinu prsu.
„Studie je vzácná zejména díky tomu, že dokládá, že obyčejné cvičení může pomoci v boji proti rakovině prsu. Kondička každého člověka se může zlepšit. Neobstojí tu výmluvy, že nám schází peníze na posilovnu. Zlepšit fyzickou kondici si ostatně můžete obyčejným chozením,“ řekl člen výzkumného týmu Steve Blair. Cvičení reguluje hladiny estrogenu a progesteronu a udržuje je v rovnováze, navíc přispívá ke správné funkci štítné žlázy a hypofýzy. V neposlední řadě také snižuje riziko nadváhy a obezity.
Stačí málo
Pro významné snížení rizika tak stačí udělat opravdu málo. Jestliže vás nebaví potit se v posilovně nebo by měsíční členství výrazně zasahovalo do vašeho rozpočtu, nezoufejte – pravidelná pohybová aktivita vás nemusí stát ani korunu. Pozitivní výsledky může mít i obyčejná delší procházka. V létě můžete třeba jezdit na kole, plavat, běhat nebo si udělat výšlap v horách. V zimě postačí již zmíněné procházky, zkusit můžete běžky, lyže a další zimní sporty.
Ani chybějící vybavení nebo nedostatek sportovních dovedností by neměly být výmluvou, efektivně si zvládnete zacvičit i doma s vlastní váhou. Každá fyzická aktivita je lepší než žádná, a kromě snížení rizika rakoviny vám přispěje ke správným biologickým procesům v těle, redukci stresu, optimální hladině cukru v krvi nebo hormonální rovnováze.