Narodili jste za socialismu? Pak těchto 10 otázek hravě zvládnete. Lidi pod 40 let nemají šanci
Socialismus trval v Česku více jak 40 let, od konce druhé světové války až po sametovou revoluci. Pro některé představoval období jistoty a stability, pro jiné život bez svobody plný zákazů. Pamatujete si ještě, jak vypadal běžný den za socialismu? Tím pádem pro vás nebude náš kvíz žádný problém.
Jisté je, že za socialismu měl práci každý. Tehdy prakticky neexistovala nezaměstnanost, stát garantoval pracovní místa pro všechny. Platy byly ale relativně nízké a velmi často neodrážely skutečný pracovní výkon. Kariérní postup byl závislý na členství v KSČ (Komunistické straně Československa) a také na loajalitě k režimu. I když byla práce téměř jistá pro každého, nebyla velmi efektivní. Plánované hospodářství vedlo k nadprodukci zboží, které nikdo nepotřeboval, a naopak k nedostatku základního zboží. Na mnohé produkty a suroviny se stály hodinové fronty.
Získat byt nebylo nic snadného
Stát začal stavět obrovská sídliště z panelu. Na přidělení bytu se ale čekalo spoustu let. Mnoho rodin žilo pohromadě ve velmi malých bytech a v improvizovaných podmínkách. Vybavení domácnosti bylo za komunismu skromné, zastaralé a dostupnost zboží závisela na vašem štěstí či známostech. Obklady do koupelny jste si mohli vybrat jen ze dvou druhů, a to samé platilo i pro výběr kuchyňské linky.
Když se na trhu objevily nové ledničky nebo pračky, lidé na ně stáli ve frontě. Kdo dřív přišel, ten měl. Banány, pomeranče a další exotické ovoce mohly děti ochutnat jen velmi sporadicky, většinou pouze na Vánoce. Na druhou stranu – spousta potravin byla lokálních a také kvalitních. Lidé si mezi sebou za socialismu rádi pomáhali. Pěstovali si sami zeleninu i různé ovoce a poté si je v rodinách a mezi přáteli darovali.

Absence svobody projevu
Největším omezením za socialismu byla svoboda slov. Kritika režimu mohla vést k vážným důsledkům. Mohli jste přijít o zaměstnání ze dne na den. Vaše děti mohly být vyhozeny ze školy. A to jen za to, že jste veřejně nesouhlasili s aktuálním režimem nebo nařízením vlády. I média byla přísně kontrolována. Vysílat mohla jen propagandu. Pokud jste poslouchali nepovolené rádiové stanice, hrozilo vám sledování tajnou policií a dokonce i uvěznění.
Omezené bylo i cestování. Západní státy byly pro občany Československa vyloženě nedostupné. Kdo chtěl vycestovat, musel mít zvláštní povolení. Lidé tedy trávili dovolené maximálně ve východním bloku jako bylo Bulharsko nebo Maďarsko. Volný čas trávili na zahrádkách, chatkách a oblíbené byly v té době i organizované zájezdy.

Bezplatné zdravotnictví
Školství a zdravotnictví bylo dostupné a zdarma pro všechny. Zdravotníci ale neměli tolik profesionálního vybavení jako mají dnes. Kvalitní péče závisela na dobrých známostech. Kdo měl „vztahy“, dostal se i k zahraničním lékům. Naopak školství bylo kvalitní dost. Vysokou úroveň mělo vzdělání hlavně v technických a přírodovědných oborech. Historie a společenské vědy byly podřízeny komunistické propagandě.
Život za socialismu byl plný paradoxů. Stabilita, ale zároveň stagnace. Jistota, ale kontrola. Mnozí lidé se na tuto dobu ohlížejí s nostalgií. Starší ročníky na ni dokonce vzpomínají rádi. Mladší lidé ale období socialismu stále nedokážou pochopit, a to hlavně proto, že se tehdy nemohlo vůbec nikam odcestovat. „O to víc si dnes vážím svobody a je mi líto, že spousta lidí už zapomnělo na utrpení nesvobody, ve které žili.,“ vzpomíná i jeden z pamětníků, Jan Paleček.
Narodili jste za socialismu? Pak těchto 10 otázek hravě zvládnete. Lidi pod 40 let nemají šanci