Meteorologové přehodnotili předpověď. Během prázdnin přijde peklo větší, než jsme čekali. Kdo může, ať v tyto dny prchne z Česka
Léto v Česku letos nabralo obrátky rychleji, než se čekalo, a meteorologové teď přicházejí s ještě varovnějšími slovy: Během prázdnin nás ještě čeká peklo, jaké tu dlouho nebylo. Původní předpovědi počítaly s teplem, ale nakonec to bude mnohem horší.
Tropické teploty, které jsme v minulých týdnech zažili, byly jen předzvěstí toho, co přijde v druhé polovině července a začátkem srpna. Pokud máte možnost, zvažte útěk z Česka, protože horko bude letos opravdu extrémní.
Vysoké teploty, které se budou v Česku pohybovat běžně nad 34 °C a v některých dnech mohou atakovat i 38 °C, mají zasáhnout prakticky celé území. Noční teploty přitom často neklesnou pod 22 °C, což znamená tropické noci, kdy si tělo neodpočine a horko se bude držet uvnitř domácností. V kombinaci se suchem a minimem srážek hrozí nejen zdravotní komplikace, ale i zvýšené riziko požárů.
Prchněte před vedrem
Pokud přemýšlíte, kam se před pekelným létem schovat, nabízí se srovnání s dalšími evropskými destinacemi. Zatímco ve střední a jižní Evropě – ve Španělsku, Itálii, Řecku i Chorvatsku – mají teploty běžně přesahovat 35–40 °C a v některých regionech se očekává i přes 42 °C, existují místa, kde se dá léto přežít mnohem příjemněji. Největší šanci na únik před vedrem nabízí severní Evropa, zejména Skandinávie, Baltské státy nebo severní pobřeží Francie a Velké Británie.
V Norsku, Švédsku a Finsku se průměrné letní teploty pohybují mezi 18 a 24 °C, s občasnými výkyvy nad 25 °C, ale tropické dny jsou zde spíš výjimkou. Navíc díky dlouhým dnům a čistému vzduchu je pobyt v přírodě mnohem příjemnější než v rozpálených městech střední Evropy.
Oblíbené destinace jako norské fjordy, švédská jezera nebo finské lesy lákají na osvěžující koupání, turistiku a klid, který v Česku během vlny veder rozhodně nenajdete. Podobně příjemné klima nabízí i Dánsko, kde letní teploty málokdy přesáhnou 26 °C a mořský vánek přináší úlevu i v nejteplejších dnech.
Pokud toužíte po moři, ale nechcete se smažit na rozpálených plážích Středomoří, vydejte se na severní pobřeží Francie. Oblast Bretaně nebo Normandie je známá mírným klimatem, čerstvým větrem a teplotami kolem 20–23 °C.
Podobně příjemné počasí panuje i v Irsku a na severu Anglie, kde je sice větší pravděpodobnost deště, ale rozhodně nehrozí úpal ani tropické noci. Baltské moře, zejména v Estonsku, Lotyšsku a Litvě, nabízí v létě teploty kolem 22–25 °C, čisté pláže a minimum turistů.
Užijte si léto v horách!
Zajímavou možností jsou také Alpy, zejména ve vyšších polohách Rakouska, Švýcarska nebo Slovinska. Zatímco v údolích může být horko, v horských oblastech je klima mnohem příjemnější: denní teploty kolem 20–24 °C a v noci příjemný chládek. Horské túry, koupání v jezerech a čerstvý vzduch jsou ideální kombinací pro ty, kdo chtějí uniknout vedru a zároveň si užít aktivní dovolenou.
Pokud byste chtěli opravdu radikální změnu, můžete zvážit dovolenou v některé z pobaltských nebo severských zemí, kde je léto krátké, ale intenzivní, a teploty málokdy překročí 25 °C. Island, Faerské ostrovy nebo Skotsko jsou destinace, kde si na tropické vedro rozhodně stěžovat nebudete. Průměrné červencové teploty se zde pohybují mezi 12 a 18 °C a počasí je sice proměnlivé, ale rozhodně osvěžující.
Meteorologové upozorňují, že letošní léto bude v celé Evropě výjimečně horké z důvodu kombinace klimatických jevů, kterými jsou silná tlaková výše nad jihovýchodní Evropou, která blokuje přísun chladnějšího vzduchu ze severu, a globální oteplování, které zvyšuje pravděpodobnost extrémních vln veder.
Zatímco v minulosti byly tropické dny v Česku spíš výjimkou, letos se stanou pravidlem a průměrné teploty budou o 2–4 °C vyšší než dlouhodobý normál.
Zvažte dovolenou na severu
Pokud tedy patříte mezi ty, kdo horko špatně snášejí, nebo máte zdravotní potíže, je letošní léto ideální příležitostí vyrazit na sever. Skandinávie, Baltské státy, severní Francie, Irsko, Skotsko nebo Alpy – to jsou destinace, kde se dá přežít léto bez úpalu, s příjemným klimatem a krásnou přírodou. Naopak dovolenou v jižní Evropě si letos dobře rozmyslete. Kromě vedra hrozí i požáry, sucha a přetížená infrastruktura.
Nezapomínejte na základní pravidla ochrany před vedrem: dostatek tekutin, lehké oblečení, pobyt ve stínu a omezení fyzické aktivity v nejteplejších hodinách dne. Pokud můžete, naplánujte si dovolenou do míst, kde bude klima příznivější. Sever a vyšší nadmořská výška jsou letos sázkou na jistotu. A pokud zůstanete, připravte se na léto, jaké tu dlouho nebylo.