Kvíz ze 3. třídy: Tohle děti vyřeší na 10 z 10. Dospělí nad 25 let ale otázky vůbec neznají
Možná si říkáte, že základní školu jste zvládli levou zadní a nemáte ani dnes jako dospělí problém odpovědět na jednoduché otázky. Prošli jste jako žáci těžkými testy, zkoušením. Napsali jste desítky slohovek a hlavně – dělili jste bez kalkulačky! Vzpomínáte si na učivo 3. třídy? Vybavujete si dětské říkanky? Vyzkoušejte své znalosti! Pokud je vám totiž více než 25 let, nebude pro vás následující test vůbec snadný
V posledních letech se všude po světě objevují zajímavé experimenty, kdy si dospělí lidé zkoušejí jednoduché otázky učiva základní školy. Výsledky? Většina dospělých starších 25 let má docela problém správně doplnit slova u dětských říkanek. Někteří z nich dokonce marně loví v paměti své dávno zapomenuté znalosti. Jak je to možné? Pokud máte děti, možná vás už i ony samy překvapily otázkou, na kterou jste neznali odpověď. Třeba to byla i na první pohled docela snadná otázka, např. kolik nohou má pavouk? Proč je obloha modrá? Jak vznikne duha? Jaké je hlavní město Austrálie? Tak co – víte, jak na tyto dotazy reagovat? Není to úplně tak snadné, že ne.
Lidský mozek je skvělý v jedné věci
Mozek má neuvěřitelnou schopnost zbavovat se informací, které už nepovažuje za důležité. Pokud jste se tedy ve třetí třídě na základce učili básničku na recitační soutěž, ve svých pětadvaceti letech si na ni už jen těžko vzpomenete. Zato si ale dobře pamatujete, jak jste se spolužáky dělali neplechu za školou. Jestliže jste se ale na prvním stupni učili, kde leží třeba Jizerské hory nebo co to je střední rod, mozek tyto informace už dávno zahodil. Jednoduše na to zapomněl, protože jste to od té doby nikde v praxi nepoužili. Paměť funguje na principu „používej nebo zapomeň“. Proto taky v dospělosti jen těžko užijete lineární funkce nebo kvadratické rovnice (nepracujete-li jako profesor matematiky).
Chcete-li předejít tomu, aby vám ani v budoucnu nedělalo problém odpovědět na základní otázky, svůj mozek pravidelně trénujte. Hrajte kvízové hry, řešte logické hádanky, čtěte knihy pro děti i dospělé a pomáhejte svým potomkům s úkoly. Pokud máte doma školáka, využijte jejich aktuální učivo k tomu, abyste si sami připomněli dávno zapomenuté vědomosti. Mozek je totiž jako sval. Pokud ho budete cvičit, zůstane dlouho aktivní a funkční.
A příště, až se vás vaše dítě zeptá, proč je nebe modré, budete vědět, že obloha je namodralá kvůli rozptylu světla v atmosféře: tzv. Rayleighův rozptyl. Chcete být ještě chytřejší a před rodinou trochu „zamachrovat“? Sluneční světlo obsahuje všechny barvy. Modré světlo má ale kratší vlnovou délku než červené. Atmosférické molekuly rozptylují světlo všemi směry, ale to modré se rozptyluje více než ostatní. Z toho důvodu se zdá, že modrá barva přichází ze všech směrů – tím se vysvětluje modré nebe.

Vývoj mozku je ukončen kolem pětadvacátého věku
Podle odbornice na trénování mozku Dany Steinové se mozek kolem pětadvacátého věku života začíná zhoršovat, respektive jeho funkčnost. „Ze začátku je to nenápadné, třeba si nemůžete vzpomenout na jméno spolužáka, se kterým jste seděli deset let v lavici, nebo kde jste byli před dvěma lety na dovolené,“ tvrdí Steinová. Zároveň dodává, že mezi 50 a 60 rokem začínají být problémy s pamětí markantnější. To nejlepší, co můžeme pro svůj mozek udělat, je dodržovat zdravou výživu. Upřednostněte ovoce a zeleninu a celozrnné výrobky. Dbejte na správnou hydrataci. Ku příkladu zelený a černý čaj jsou prospěšné pro zdraví mozku díky bohatém obsahu antioxidantů.
Kvíz ze 3. třídy: