Kvíz: Průměrný Čech ztroskotá už na druhé otázce. Přitom je to pro žáky 5. třídy
Jak moc si věříte, když přijde řeč na všeobecný přehled? Na sociálních sítích se často diskutuje o tom, že v Česku úroveň znalostí není zrovna valná. Náš kvíz vám proto pomůže ověřit si, jaká je realita. A kromě toho pro vás máme také několik rad, jak si naprosto každý úroveň svého vědění zvýšit.
K čemu je vlastně dobré mít všeobecný rozhled? V první řadě nikdy nevíte, kdy se vám některá zdánlivě nepodstatná informace bude hodit. Čím více toho člověk ví, tím lépe.
Kromě toho se najde řada lidí, kteří dovedou třeba celé hodiny hovořit o svém oboru, ale jakmile dojde řeč na cokoliv jiného, jsou ztracení. To z nich ale dělá poněkud nudné parťáky pro rozhovor. Pokud si své znalosti trochu rozšíříte, rozšíříte tím i své možnosti zapojit se do libovolné konverzace.
S dobrým přehledem vyřešíte jakýkoliv kvíz
Navíc nikdy nemůžete vědět, zda vás některá náhodná znalost nezaujme a téma se nestane vaším novým koníčkem nebo se mu jednou nezačnete věnovat také v profesním životě.
Je jasné, že nikdo nemůže být odborníkem úplně na všechno. I přesto se ale hodí mít alespoň základní povědomí o co nejširším spektru oblastí lidského vědění. Co všechno vlastně do všeobecného přehledu patří? Jedná se o témata, která se dotýkají kultury, historie, umění, politiky, ekonomie, geografie, biologie a mnoha dalších vědních oborů.
Co tedy dělat, pokud se chcete ve světě kolem sebe orientovat více, než doposud? V první řadě si všímejte svého okolí a zajímejte se. Prvním krokem je určitě začít sledovat aktuální dění. Nemusíte kvůli tomu hned začít číst noviny od titulní stránky až po inzerci nebo dlouhé hodiny denně sledovat zpravodajské kanály.
Vyzkoušejte zpravodajské newslettery
Bohatě postačí, když si každý den třeba na tramvajové zastávce nebo ve frontě přečtete alespoň titulky toho nejdůležitějšího, o čem píší seriózní média. Již jen to vám pomůže vědět, o čem se zrovna mluví. Pokud vás něco z toho zaujme, není problém si o tom zjistit více.
Můžete se také přihlásit k odběru některého zpravodajského newsletteru. Poté dostanete jednou denně nebo týdně do mailu přehled toho nejdůležitějšího, co se v daném týdnu událo.
Nezabývejte se pouze weby a magazíny, které souzní s vašimi názory. Přečtěte si i takové, které jsou s nimi v přímém rozporu. Jedině tak si budete moci udělat lepší obrázek o tom, jak vypadá světové dění. Nemusíte si také nutně udělat názor hned. Je úplně v pořádku něco nevědět a mnohdy působí lépe, když přiznáte, že se v dané oblasti teprve snažíte zorientovat, než se za každou cenu vytasit s vyhraněným a někdy bohužel i hloupým názorem.
Vyzkoušejte si následující kvíz!
Pokud patříte mezi hravé lidi, na internetu nebo v mobilních aplikacích také najdete nespočet vědomostních kvízů, které vám procvičí mozkové závity a umožní vám také něco si zapamatovat.
Vystupte také ze zajetých kolejí. Zkuste se někdy místo seriálu podívat třeba na klasický český film, ze kterého pochází řada známých hlášek. Uvidíte, že příště se chytíte, až někdo danou repliku použije v rozhovoru.
Nyní si můžete vyzkoušet následující kvíz. Znalosti, které jsou v něm obsažené, odpovídají testu všeobecného přehledu pro žáky základní školy. Dokážete si s nimi poradit, nebo byste se raději do školních lavic měli vrátit? Hodně štěstí!
1. Autorem literární postavy Jana Tleskače je:
a) J. Hašek
b) B. Hrabal
c) J. Foglar
2. Kdo z těchto umělců kvůli svému oboru mezi ostatní nepatří?
a) B. Smetana
b) J. Mánes
c) L. Janáček
3. Část kterého města nepatří mezi památky UNESCO?
a) Ostrava
b) Třebíč
c) Český Krumlov
4. Která česká řeka je nejdelší?
a) Labe
b) Vltava
c) Odra
5. Jak se jmenuje nejhlubší jezero na světě?
a) Titticaca
b) Bajkal
c) Násirovo jezero
6. Kdy byla podepsána Zlatá bula sicilská?
a) 1312
b)1213
c) 1212
7. Jak se jmenuje hlavní město Holandska?
a) Rotterdam
b) Amsterdam
c) Bruggy
8. Číslo pí, značené π, udává, kolikrát je obvod kruhu větší než jeho průměr. Používá se v různých rovnicích a jeho hodnota je 3,14. Jak se mu také říká?
a) Pythagorovo číslo
b) Ludolfovo číslo
c) Rudolfovo číslo
9. Jak se nazývá obratník na jižní polokouli?
a) Obratník raka
b) Obratník kozoroh
c) Obratník berana
10. Jaké pH mají zásadité látky?
a) Větší než 5
b) Menší než 5
c) Větší než 7
Správné odpovědi: 1c, 2b, 3a, 4b, 5b, 6c, 7b, 8b, 9b, 10c