Kvíz pro žáky 8. třídy: Dospělí nad 40 let nedají více než 2 z 10 správně. Jak dopadnete vy?
Fyzikální a chemické vlastnosti látek, charakteristiky různých půdních druhů, stavba těla strunatců nebo zahřívání těles při tření – to vše patří do osnov pro výuku osmáků na základních školách. Mnohým rodičům dělá velký problém pomoci dětem s učivem. S následujícím kvízem možná budete mít potíže také. Dospělí nad 40 let jej totiž jen těžko zvládnou vyplnit bez chyby. Zkuste to!
Mnoho rodičů si stěžuje, že pomáhat dětem s domácími úkoly je čím dál náročnější. Zatímco na prvním stupni si ještě většina z nich poradí, s druhým stupněm pomalu narážejí limity svých znalostí. Osmá třída je obzvlášť náročná. Přicházejí pokročilé přírodovědné předměty a historické či zeměpisné události, na které si už dospělí tolik nepamatují. Matematika je pak pro osmáky nejobávanějším předmětem celé školní výuky.
Lineární rovnice a soustavy rovnic – pamatujete si něco z toho?
V osmé třídě se žáci poprvé seznamují s lineárními rovnicemi a soustavami rovnic, které mohou být opravdu velmi složité na pochopení. A to i pro dospělé, kteří se s nimi desítky let nesetkali. Další výzvou mohou být funkce, grafy i složitější geometrie, které vyžadují především logické myšlení a dobrou prostorovou představivost. Rodiče se v těchto tématech ztrácejí a jejich snaha pomoci vede v přemýšlení dítěte k ještě většímu zmatku.
Kapitolou sama o sobě je i čeština. V osmém ročníku už se klade důraz na pokročilou gramatiku. Žáci by měli dokonale ovládat užívání přechodníku, větné členy i složitá souvětí. Probírají se velká literární témata a slavní autoři. I na ty už mnozí rodiče dávno zapomněli. Pamatujete si například, co napsal Franz Kafka nebo kdo to jsou Lumírovci?
Velkým strašákem osmáků je i fyzika a chemie. Žáci se učí složité fyzikální zákony. V chemii se setkávají se vzorci a rovnicemi, které sice pochopí, ale už si je těžko pamatují. Rodiče jim s tímto jen těžko pomohou. To samé platí i pro dějepis. Dospělí si už jen velmi málo pamatují na průmyslovou revoluci nebo osvícenství. Znalost letopočtů neovládá skoro polovina lidí nad čtyřicet.

Jak mohou rodiče svým dětem pomoci?
Existuje hned několik způsobů, jak svým dětem pomoci s učivem. Mohou se doučovat prostřednictvím online vzdělávacích platforem jako jsou Youtube.com, ČT EDU a další. Děti se mohou přihlásit na doučování i přímo ve své škole nebo se obrátit na soukromé lektory. I když rodiče učivu nerozumí, neznamená to, že by své dítě neměli do studia motivovat. Mohou tedy potomkům alespoň poradit, jak se efektivně učit a zorganizovat si čas.
Podle odborníků je důležité vést děti hlavně k samostatnosti. Zdeňka Masopustová, ředitelka Studijních center BASIC pro Českou republiku, radí, že, čím dřív se děti začnou spoléhat samy na sebe, tím lépe. „Nechte ho pracovat a pochvalte ho za soustředěnou práci,“ říká. Učit se s dětmi je dobré pro jejich školní úspěchy, ale i pro život. „Daleko víc nežli příkazy a zákazy děti vychováváme tím, že s nimi něco společně děláme, společně se o něco staráme a máme z toho radost,“ nechal se slyšet zase profesor Zdeněk Matějček.
