Kvíz o Československu: Každý nad 35 let by měl dát 90 %. Mladší lidi otázky nepochopí
Československo byl stát, který existoval mezi lety 1918 a 1992. Pro starší generaci je to součást historie, část jejich života. Mladí lidé tuto dobu ale už jen těžko chápou. Nevědí, jaké to bylo vyrůstat a žít v socialistickém režimu, nechápou rozpad tohoto státu. Znají jen to, co se naučili ve škole. Mladá generace si jen těžko představí svůj život bez mobilů a internetu. Vyzkoušejte, jak dobře jste znali Československo vy. Pokud jste starší 35 let, nebude pro vás tento test problém.
V dnešní době si můžete sbalit kufr, otevřít notebook a během chvilky si koupit letenky na druhou stranu země. Za Československa bylo cestování ale velkým problémem. Lidé mohli cestovat jen do socialistických zemí – do Bulharska nebo NDR. Cesty na západ byly téměř nemyslitelné. Pokud jste tedy nebyli špičkoví sportovci nebo diplomaté. Mnoho lidí se také pokoušelo o emigraci. Tím ale riskovali nejen vězení, ale také smrt na hranicích.
Sortiment v obchodech byl značně omezený
Československo byla země s centrálně řízenou ekonomikou. Sortiment obchodů byl omezený, na banány se stály kilometrové fronty. Kvalitnější oblečení jste si mohli koupit jen za bony v Tuzexu. Existovala také tvrdá cenzura. Komunistická strana schvalovala veškeré informace ze strany médií a kdo se pokusil o opoziční názor, riskoval perzekuci. Omezený byl i poslech rádia. Například pokud jste ladili Hlas Ameriky nebo Svobodnou Evropu, riskovali jste postih.
Pozitivní ale byla lepší mezilidská solidarita. V Československu si lidé mezi sebou hodně pomáhali. Byli totiž ve stejné situaci. Často si mezi sebou půjčovali věci, trávili spolu čas a jako sousedé si vycházeli ve všem vstříc. Dnes jsou lidé spíše individualisté. Rok 1989 přinesl Sametovou revoluci a pád komunistického režimu. Lidé konečně začali svobodněji dýchat, cestovat a hlavně podnikat. Přechod k demokracii ale nebyl zas tak snadný. Mnoho starších lidí na komunismus však vzpomíná s láskou. Mladší generace to nechápe. Neumí si představit, čeho všeho se museli lidé za minulého režimu vzdát.

Důchodci vzpomínají na Československo rádi
Jedním z hlavních důvodů, proč starší generace ráda vzpomíná na totalitní režim, je to, že s tou dobou mají spojenou ekonomickou a sociální jistotu. Práce byla zaručená a jistá. Cena bydlení byla adekvátní. Zdravotní péče byla dostupná a hlavně zdarma. Senioři se tak v té době cítili bezpečně. Mnoho lidí navíc v dnešní době žije uspěchaně a hekticky. Dříve to tak nebylo. Tempo za socialismu bylo pomalejší a podle některých pamětníků byl život celkově jednodušší. Paměť má navíc tendenci filtrovat negativní zážitky a uchovávat jen to příjemné. Starší lidé si tak rádi pamatují jen to hezké, co v životě zažili. Berou to tak, že se o ně stát postaral a už zapomínají na to, že bylo téměř nemožné vyjet za hranice nebo si založit vlastní podnikání. „Na nostalgii má právo každý, ať žil v jakémkoli režimu,“ říká spisovatel Michal Petrov.
