Každý Čech má doma 200 tisíc ve věcech, které mu přijdou ošklivé a chce je vyhodit. Takto zjistíte jejich hodnotu
Možná jste bohatí, a ani o tom nevíte! Průměrným Čechům se doma povalují věci, na které už roky sedá jen prach nebo čekají ve sklepech a na půdách na své vyhození. Jejich prodejem si přitom můžete přijít na částky, které vám příjemně navýší bilanci vašeho bankovního konta.
Známe to asi všichni. Domovy máme plné věcí, které nám zůstaly z dětství nebo po starších příbuzných. Staré vinyly, hračky, mince nebo kusy umění, které nám přijdou v dnešní době už nepotřebné a chceme se jich zbavit. Mnoho sběratelů by nám za ně přitom utrhlo ruce a výměnou za ně by nabídlo často až překvapivě vysoké částky peněz.
Už před nedávnem jsme vás informovali, že prodejem obyčejné hračky, která se kdysi nacházela v dětských pokojíčcích celé řady rodin, si můžete přijít třeba na 12 tisíc korun. Naplánujte generální úklid a prozkoumejte, zda se i ve vaší domácnosti nenachází zapomenuté klenoty, jejichž součtem si můžete s přehledem vydělat třeba i 200 tisíc!
Kdysi obyčejné hračky, nyní sběratelské kousky
S hračkami si hraje každé průměrné dítě. Čím je váš rok narození v občance staršího data, tím větší máte možnost, že to byly hračky, které by si dnes vysloužily přívlastek „sběratelské“. A dost možná některé z nich máte dodnes doma. Nevozte je do sběrného domu a raději se porozhlédněte po internetu a na specializovaných sběratelských fórech, zda po nich není sháňka. Nabídnout je můžete také na prodejních serverech, nejznámějším u nás pro dražbu sběratelských předmětů je Aukro. Uspět můžete se starou stavebnicí z osmdesátek, porcelánovou panenkou po prababičce nebo třeba s dobovým mončíčakem, který byl kdysi velký hitem. Velkou cenu mají původní panenky Barbie či staré stavebnice Lego, nejlépe v kompletním složení a ještě v originální krabici.
Pro milovníky hudby
Rodiny mají doma i velké kolekce starých cédéček a vinylů. I když vám přijde, že muzikanti z desek po vašem dědovi už vyšli módy a vy se jich plánujete v blízké době zbavit, ve skutečnosti vlastníte kus hudební historie, za který by vám někdo jiný byl ochotný štědře zaplatit. Ještě větší šanci na zisk máte u prvních vydání, alb podepsaných jejich interprety, speciálních edic nebo desek, které vyšly v omezeném množství. Koupi hudebních nosičů můžete brát i jako investici do budoucna.
Časopisy za desetitisíce
Zlatý důl můžete najít i v knihovně vaší babičky. A nemusí jít pouze o knihy. Sběratelé shromažďují třeba i staré časopisy. První číslo populárního Čtyřlístku z roku 1969 se na Aukru kupříkladu vydražilo za 55 tisíc korun! Jeden výtisk stál přitom kdysi pouhých 7 Kčs. Někdy se zkrátka vyplatí schraňovat staré věci, které by jiný člověk poslal okamžitě do sběru. Také u knížek si můžete přijít na hromadu peněz, zejména pokud jste majitelé dnes již neprodávaných literárních děl, knih podepsaných jejich autorem nebo prvních vydání. Jejich sběratelská hodnota se rok od roku navyšuje.
Nesmrtelné umění a starožitnosti
Umění, obrazy, starožitnosti a další cennosti jsou sázkou na jistotu. Velký finanční obnos vám může zajistit třeba i obraz zdánlivě neznámého umělce. Lidé, kteří se uměním zabývají, dokážou ocenit dílo, které by laik vyhodil do kontejneru. Samotnou kapitolou jsou mince. Mezi sběrateli jsou oblíbené pamětní mince nebo mince a bankovky s vadou či vyrobené v omezeném množství. Na Aukru se letos dražily kupříkladu vzácné desetikoruny s vyraženou malou zkratkou Kč. Jejich majitelé si díky nim přišli na bezmála 200 tisíc korun!
Kolik za to dostanete
Pokud jste doma našli pár věcí, o kterých si myslíte, že by se daly prodat, nejprve udělejte průzkum trhu. V tuzemských podmínkách k tomu nejlépe poslouží již zmiňované Aukro. Zadejte do vyhledávače podobné předměty a podívejte se, za kolik se prodávají. Přesnější odhad ceny můžete zjistit po konzultaci s odborníkem. Posloužit mohu také diskusní fóra nebo burzy, na kterých potkáte zkušené sběratele.