Zaplatil jsem v obchodě kartou své manželky. Přišel jsem o nákup i peníze
Přestože jsou platební karty nepřenosné, často si je mezi sebou půjčují jak manželé, tak třeba i partneři anebo přátelé. Mnozí placení kartou svých blízkých považují za zcela běžné, málokdo ale ví, že se kvůli tomu můžete dostat do problémů.
Poslední roky u sebe spousta lidí vůbec nenosí hotovost a spoléhá tak pouze na platby kartou. A není divu. Odpadá tak potřeba neustále chodit do bankomatu a vybírat peníze, v kapsách nám necinkají drobné mince a zároveň je tento způsob placení mnohem jednodušší a rychlejší. Jenže s sebou přináší i řadu nevýhod.
Představte si například situaci, kdy chcete jít nakoupit, ale zrovna svou kartu nemůžete najít a hotovost u sebe pochopitelně nemáte. Manžel či partner vám tedy svěří svou kartu, abyste nákup mohli zaplatit s ní. Anebo vám ji na večírku svěří váš kamarád, abyste s ní za něj zaplatili útratu na baru. Podobné jednání je naprosto běžné. Jenže ve skutečnosti není povolené. Můžete se dostat do problémů jak s bankou, tak i v krajních případech se zákonem.
Platební karta je nepřenosná
Každá platební karta je nepřenosná. To znamená, že jediný, kdo je oprávněn ji používat, vybírat s ní peníze z bankomatu a platit s ní v obchodech či online, je jen a pouze člověk, jehož jméno je na kartě napsáno. Kromě toho se musí držitel vždy podepsat na zadní straně karty do příslušeného políčka.
Ve chvíli, kdy někomu půjčíte svou kartu a sdílíte mu svůj PIN, dopouštíte se porušování smluvních podmínek své banky a ta vám pak může vypovědět své služby. Přestože si tedy lidé často mezi sebou půjčují platební karty, oficiálně se to nesmí. Kdyby pak došlo ke zneužití karty osobou, které jste ji půjčili, při šetření banka jen pokrčí rameny.

Problémy se zákonem
Při placení v obchodě ale hrozí i další problémy. A to mnohem nepříjemnější. Zejména pak u takových obchodníků, kteří při přijímání platebních karet nepoužívají jejich klasický čip, ale magnetický proužek. Při takové platbě je totiž po zákazníkovi vyžadován podpis, který je následně porovnáván s podpisem na zadní straně karty.
Jestliže se pak podpisy neshodují, obchodník transakci vyhodnotí jako nezdařilou. V krajních případech ale může také přivolat policii, neboť nabyde dojmu, že je karta kradená. Vy pak přijdete jak o nákup, tak i o platební kartu.
Placení s pomocí magnetického proužku je ovšem v České republice spíše raritou. Mnohem více je využíváno v zahraničí. To však neznamená, že by výše zmíněné skutečnosti měli lidé brát na lehkou váhu.

Jednoduché řešení
Půjčovat si platební kartu od svých blízkých se zkrátka nevyplácí a může přinést více škody než užitku. Někdy se ale takový krok přece jen zdá nevyhnutelný. Například v situaci, kdy žena na mateřské dovolené využívá kartu svého partnera či manžela na placení nákupů a dalších věcí.
V takovém případě je na místě, aby si partner, který disponuje větším obnosem peněz než ten druhý, nechal ke svému účtu vystavit ještě jednu kartu. Tu pak založí na jméno své polovičky, která pak díky tomu bude moci zcela legálně vybírat peníze a platit v obchodech finančními prostředky z účtu, který jí jako takový nepatří.
U drtivě většiny českých bank je standardně možné nechat si vystavit dvě platební karty bez poplatku. Za každou další kartu už pak musíte zaplatit menší obnos peněz.
Drobné přešlapy
V závěru se hodí zmínit i to, že se placení z jednoho účtu vyplácí skutečně jen při nákupu potravin či dalších nezbytností do domácnosti. Dávejte pozor, abyste s ní neuhradili například narozeninové dárky nebo třeba víkendový pobyt v zahraničí, kterým jste chtěli svého partnera překvapit. Při pohledu na výpis z účtu by se mohl zarazit a možná třeba i nabýt dojmu, že ze společných financí platíte určité věci někomu třetímu.