Čechům s platebními kartami Visa a Mastercard hrozí riziko ztráty peněz, aniž by o tom věděli. Tohle zkontrolujte
Zloději mají nový trik, jak vás připravit o peníze. A nemusí vám přitom vzít peněženku anebo z vás po telefonu vylákat údaje k vaší platební kartě. Vlastně se vás nemusí vůbec ani dotknout či s vámi mluvit.
Podvodníci a zloději jsou velmi vynalézaví a neustále se snaží přijít na nové způsoby, jak z nicnetušících lidí dostat jejich peníze. V posledních letech se hlavně rozmohly situace, kdy podvodníci volají svým obětem a vydávají se za zaměstnance banky, u které má jejich terč zřízený účet. Často se pak svou oběť snaží přesvědčit o tom, že na jejím účtu dochází k podivným transakcím, následně z ní vymámí citlivé údaje a pak celé konto kompletně vybílí. Nyní se ale stává stále více případů, kdy lidem zmizí z účtu peníze, aniž by někomu poskytli údaje ke své platební kartě.
Stačí chvilka nepozornosti
Bezkontaktní platební karty využíváme už řadu let. A mnozí si tento způsob placení nemohou vynachválit. Je mnohem rychlejší, u nižších částek nevyžaduje zadávání PIN kódu ke kartě, a navíc je placení podstatně pohodlnější. K bezkontaktním kartám se ale pojí velké riziko.
Zatímco dříve se bezkontaktní platební terminály nacházely výhradně v obchodech a restauracích, dnes už svůj platební terminál může mít prakticky každý. A sice ve svém telefonu. Stačí mít mobilní telefon, který disponuje NFC čipem. Právě NFC čip umí číst data z karty. Možnost používat mobilní telefon jako platební terminál řada menších podnikatelů jistě ocenila, neboť si díky tomu nemusejí pořizovat klasické terminály. Bohužel to ale ocenila i řada podvodníků, kteří vás během chvíle mohou připravit o peníze.

Pozor na to, kde kartu nosíte
Aby toho ale mohli docílit, potřebují mít pochopitelně snadný přístup k platební kartě. A řada lidí jim ho dává. Stačí například, když máte platební kartu či peněženku s ní vloženou v zadní kapse kalhot. Pak už je jen třeba, aby podvodník nepozorovaně přiložil svůj telefon k vaší kapse a peníze během chvilky putují na jeho účet. V ideálním případě byste tak měli platební kartu nosit například v náprsní kapse u bundy či kabátu, popřípadě v kabelce, kterou nespustíte z dohledu.
Bez nutnosti zadávat při bezkontaktní platbě PIN je třeba provést platbu v maximální výši 500 korun. Je tedy třeba pravidelně sledovat stav svého účtu, neboť chybějící „pětistovky” si nemusí hned každý všimnout. Uvidíte-li pak nějaké podezřelé platby, u kterých si nejste vědomi, že jste je provedli, kontaktujte neprodleně svou banku.
Placení telefonem je bezpečnější
V posledních letech u sebe ovšem svou platební kartu nemusíte vůbec nosit. Stačí, když ji máte nahranou do svého telefonu, kterým pak můžete bezkontaktně platit. Celý proces je navíc mnohem bezpečnější.
I když lze telefonem zaplatit totožně jako bezkontaktní platební kartou, před provedením platby je nutné ověření, že se platbu opravdu snažíte provést vy, a to buď číselným kódem, otiskem prstu nebo funkcí rozpoznání obličeje. I kdyby tedy zloděj přiložil svůj telefon k tomu vašemu, bez potřebného potvrzení platby se k žádným penězům nemá šanci dostat.

Útoky jsou stále častější
S rozvojem moderních technologií podvodníci hledají různé způsoby, s pomocí kterých by mohli získat vaše peníze. Tím nejčastějším jsou již zmíněné telefonáty, ve kterých se zloději vydávají za pracovníky banky a podvodné e-maily.
I ty mohou na první pohled vypadat naprosto stejně, jako běžně vypadají skutečné e-maily od vaší banky. Vždy ale pamatujte na to, že banka od vás nikdy nebude vyžadovat žádné citlivé údaje. Jakmile po vás bude někdo chtít číslo vaší platební karty, délku její platnosti a CVV kód, který se nachází na zadní straně karty, okamžitě telefon zavěste, případně e-mail ignorujte.