Žádné vesmírné války! Spojené státy se k tomu zavazují, chtějí to i po ostatních
Ač to zní jako námět science fiction, bezpečnost ve vesmíru je žhavé a důležité téma. Bidenova administrativa se zavázala, že nebude provádět destruktivní testy protisatelitních raket ve vesmíru, a chce, aby ji ostatní země následovaly, píše Space.
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová to v druhé polovině dubna oznámila na Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii s tím, že administrativa chce vytvořit dobrý precedens pro zodpovědné chování ve vesmíru.
Harrisová se vyjádřila několik měsíců po ruském testu protisatelitu, který proběhl v listopadu 2021. Ten vytvořil tak velký oblak trosek, že se astronauti Mezinárodní vesmírné stanice museli ukrýt v kosmické lodi. A nejedná se v žádném případě o první takový incident. Například v roce 2013 zasáhly ruskou družici trosky, které vznikly o šest let dříve při čínském protisatelitním testu.
Foto: NASA / Unsplash
„Dlouhodobé trosky vytvořené těmito testy nyní ohrožují družice a další vesmírné objekty, které jsou životně důležité pro bezpečnostní, ekonomické a vědecké zájmy všech zemí a zvyšují riziko pro astronauty ve vesmíru,“ uvedl úřad viceprezidenta v prohlášení. „Celkově tyto testy ohrožují dlouhodobou udržitelnost vesmíru a ohrožují průzkum a využívání vesmíru všemi národy.“
Americká administrativa dodala, že jedním ze způsobů, kterým se diplomaticky angažuje, jsou dohody Artemis, soubor mezinárodních dohod týkajících se programu Spojených států Artemis s posádkou na Měsíci, vytvořený podle vzoru podobných dohod, vymyšlených pro Mezinárodní vesmírnou stanici. V březnu se Rumunsko stalo šestnáctou zemí, která se připojila k úsilí o mírový průzkum Měsíce a vesmíru pod vedením NASA.
Foto: Jeremy Straub / Unsplash
Zdroj: space.com