Prodavačka odhalila tajemství, jak v Lidlu, Tescu a Kauflandu koupit tu nejčerstvější zeleninu
Nakupování v supermarketu může být někdy pěkná výzva, zvláště když jde o výběr čerstvé zeleniny a ovoce. Jistě jste se už nejednou setkali s tím, že jablka byla nahnilá, mrkev povadlá a jahody plesnivé.
Naštěstí existuje pár triků, jak vybrat ty nejlepší kousky a nenechat se napálit. Jedna prodavačka z nejmenovaného supermarketu nám pod slibem anonymity prozradila několik užitečných rad, jak koupit opravdu čerstvou zeleninu a ovoce.
Zjistěte, kdy probíhá doplňování zboží
Nejlepší způsob, jak to zjistit, je zeptat se přímo zaměstnanců v oddělení ovoce a zeleniny. Ti vám často ochotně řeknou, kdy se čerstvé zboží dováží a doplňuje do regálů. Většinou se tak děje brzy ráno ještě před otevřením obchodu.
Pokud se nemůžete nebo nechcete ptát, stačí přijít na nákup hned po otevírací době. V tu dobu bývají regály plné zboží, které sem zaměstnanci během noci nebo časně zrána doplnili. Čerstvost poznáte i podle toho, že jsou regály krásně srovnané a plné až po okraj. Později během dne už můžou být regály dost prohrabané od ostatních zákazníků, kteří si vybírali to nejlepší.

Jestli to máte do supermarketu daleko a nechce se vám tam jezdit každé ráno, zkuste si všímat, v jaké dny vypadají regály nejlépe zásobené. Některé obchody totiž nedoplňují čerstvou zeleninu a ovoce každý den, ale třeba jen obden nebo dokonce jen některé dny v týdnu.
Vyhněte se výprodejům
Když přijde na nákup ovoce a zeleniny v supermarketu, slevy a výprodeje mohou být lákavé. Vidíte zlevněné zboží a říkáte si, že je to skvělá příležitost, jak ušetřit nějakou tu korunu. Ale pozor! Ne vždy je to tak výhodné, jak se na první pohled může zdát.
Často se stává, že zlevněná zelenina a ovoce jsou už „téměř před zenitem“. Obchody se tímto způsobem snaží prodat zboží, které by jinak musely vyhodit. Takže pokud si koupíte zlevněné rajčata nebo papriky, je docela možné, že už druhý den budou zvadlé a změklé.
Samozřejmě, pokud máte v plánu zeleninu hned zpracovat, třeba uvařit velký hrnec polévky nebo nasušit křížaly, pak může být sleva výhodná. Spotřebujete suroviny rychle a jejich případná horší trvanlivost vás nemusí trápit. Ale pokud chcete, aby vám zelenina a ovoce vydržely v lednici několik dní, raději se slevám vyhněte.
Sledujte zemi původu
Lokální produkty jsou totiž často čerstvější než ty dovezené z daleka. Jablka z Česka můžete mít na stole hned pár dnu po sklizni, zatímco ta z dovozu třeba cestovala i několik týdnů.
Pozor také na balené produkty. Ty sice vypadají lákavě a bez vady, ale realita může být jiná. Pod krásným obalem se můžou schovávat třeba otlačená jablka nebo zvadlá zelenina. Radši si vybírejte jednotlivé kousky sami, ať vidíte, co přesně kupujete.

Taky se vyplatí sledovat sezónnost. Dneska sice seženete jahody i v prosinci, ale jen těžko jsou plné vitamínů jako v létě. Mnohem lepší je kupovat to, co se zrovna sklízí. Sezónní plodiny jsou čerstvější, voňavější a často taky levnější než ty dovážené přes půl světa.
Při vybírání ovoce a zeleniny taky zapojte smysly
Očima zkontrolujte, jestli plody nemají vady, skvrny nebo měkká místa. Správně vyzrálé a čerstvé kousky by měly být pevné a bez známek hniloby. Nebojte se přivonět – kvalitní plodiny krásně voní, zatímco ty přezrálé nebo staré můžou dokonce páchnout.
A když už jsme u těch smyslů, tak hmat taky není od věci. Šáhněte si na rajčata, broskve nebo třeba avokádo. Měly by být pevné, ale ne tvrdé jako kámen. Moc měkké kousky radši nechte ležet, nejspíš dlouho nevydrží.