Lékař varuje: Pokud při chůzi cítíte tyto nenápadné příznaky, tělo signalizuje blížící kolaps. Jednejte okamžitě
Někdy máme tendenci přehlížet signály, které nám tělo dává najevo. Může to být zadýchání, nečekaná slabost nebo pocit, že vám z ničeho nic najednou dochází energie, a to i při běžné chůzi. A přesně tyto drobné náznaky bychom neměli ignorovat. Takže pokud si třeba říkáte, že je to jen důsledek únavy, nedostatku spánku nebo stresu, raději zpozorněte.
Když se zadýcháte při běhu, stoupání do prudkého kopce nebo při jiných fyzicky náročnějších aktivitách, je to zcela přirozené, a nemusí vás to znepokojovat. Ale pokud se začnete zadýchávat už při obyčejné chůzi po rovině, která vám dříve nedělala žádný problém, možná něco není úplně v pořádku. Takový projev dokonce může naznačovat, že tělo bojuje s něčím závažnějším.
Dušnost, zejména pokud se objeví náhle nebo vás nutí zastavit, abyste „popadli dech“, není jen signálem únavy. Může být projevem skrytých problémů, jako jsou potíže se srdcem, plícemi nebo krevním oběhem. Pokud navíc pociťujete i další příznaky, jako je tlak na hrudi, nevolnost, závratě nebo nepřiměřená únava, měli byste raději okamžitě vyhledat lékaře.

Co vše se za zadýcháním může skrývat
Na první pohled se může zdát, že jde o maličkost. Jenže důvodů, proč se zadýcháváte, může být celá řada – od těch méně závažných až po život ohrožující. Dušnost může být příznakem srdečních onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční nebo srdeční selhání. Pokud srdce nepumpuje krev tak, jak by mělo, vaše tělo nedostává dostatek kyslíku, což se projeví právě zadýcháváním. „Nemocný může pociťovat dušnost a bude takzvaně lapat po dechu. Špatně se mu bude dýchat nejdřív během sportu a při větší námaze, později i během normálního dne. Velmi často se nemocnému špatně dýchá vleže. Srdce totiž nezvládá pumpovat krev a ta se hromadí mimo jiné na plicích. Takže lidé, aby mohli klidně spát, podkládají si záda a hlavu několika polštáři, čímž dojde k uvolnění dýchacích cest. To už je markantní příznak,“ vysvětlil jeden z příznaků srdečního selhání v Českém rozhlasu lékař Přemysl Hájek z kardiocentra Nemocnice České Budějovice.
Podobně může být problém i v plicích. Astma, chronická obstrukční plicní nemoc, záněty plic nebo dokonce plicní embolie jsou závažné stavy, které často doprovází právě dušnost. „Nejčastějším příznakem plicní embolie je náhle vzniklá nebo náhle zhoršená klidová dušnost (vyskytuje se u 85-90% pacientů). Méně časté jsou bolesti na hrudi (u 50% nemocných), které mohou klinicky připomínat infarktu myokardu. Mezi další příznaky patří kašel (někdy s vykašláváním krve) nebo kolaps,“ uvádí lékaři z pražské nemocnice Na Homolce. A co třeba krevní obraz? Nízký počet červených krvinek, tedy anémie, může znamenat, že vaše tělo nemá dostatek kyslíku, což vás unaví a způsobí i zadýchávání. „Typickým projevem anémie je bledost kůže a sliznic, nízký krevní tlak, závratě, dušnost, bolesti hlavy, lomivost a padání vlasů,“ uvádí web Europlasma.cz. Neměli bychom zapomínat ani na nadváhu, která může tělu ztěžovat dýchání, nebo na vliv stresu a úzkosti. Naše psychika má na tělo mnohem větší vliv, než si často uvědomujeme.

Kdy vyhledat lékaře
Zadýchávání při běžné chůzi by nemělo být bráno na lehkou váhu. Pokud si všimnete, že se příznak opakuje nebo zhoršuje, je čas jednat. Možná si říkáte, že návštěva lékaře je zbytečná, ale právě včasný zásah může předejít vážnějším problémům. Pokud kromě dušnosti cítíte i tlak na hrudi, bolest, která vystřeluje do paží, zad nebo čelisti, nebo máte pocit závratě a slabosti, nečekejte a vyhledejte pomoc.
Prevence je základ
Péče o zdraví by měla být naší prioritou. Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře mohou odhalit problémy dříve, než se stanou závažnými. Kromě toho hraje velkou roli i životní styl. Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a zdravé tuky, dostatek pohybu a omezení kouření jsou základní kroky, jak udržet své srdce i plíce v kondici. Neméně důležitá je také psychická pohoda. Stres a napětí mohou zhoršovat nejen duševní, ale i fyzické zdraví. Naučte se relaxovat, pravidelně si dopřejte čas na odpočinek a nezapomínejte na to, co vás baví a nabíjí energií.
Vaše tělo je váš nejvěrnější spojenec, který s vámi komunikuje prostřednictvím signálů. Dušnost, slabost nebo jakékoliv jiné nenápadné příznaky nejsou něco, co by se mělo ignorovat. Pokud máte pocit, že s vaším tělem není něco v pořádku, dejte na svou intuici a vyhledejte odbornou pomoc. Prevence, včasná diagnostika a zdravý životní styl jsou přímo klíčové proto, abyste si mohli užívat život naplno bez zbytečných zdravotních komplikací.