Chtěli byste žít na Měsíci? Díky české firmě je to nyní možné

Stačí si nasadit brýle pro virtuální realitu a zúčastnit se první české měsíční expedice. Základna s názvem Nová Praha na Měsíci, vytvořená jako metaverse, byla představena v rámci akce Czech Space Week, napsal server Worldakkam.

Simulace byla vytvořena společností Virtuplex, největší laboratoří virtuální reality v Evropě. Zájemci se mohli po Měsíci procházet ve skafandrech a prozkoumávat základnu. Součástí programu byla i projížďka po povrchu Měsíce v koncepčním roveru speciálně navrženém pro tuto událost, nazvaném LUNIAQ. Rover byl vytvořen podle vzoru automobilu Škoda ENYAQ.

Česká základna je inspirována konceptem Global Moon Village, který již několik let rozvíjí Evropská kosmická agentura. Do projektu Global Moon Village jsou zapojeni architekti z celého světa.

Virtuální základna vám umožní poznat život astronautů

Základní koncept, který Češi zvolili, vychází z návrhu mezinárodní skupiny designérů sdružených pod hlavičkou XTEND DESIGN a z výzkumné práce vesmírného architekta Tomáše Rouska spojeného s Laboratoří tryskového pohonu NASA. Rousek stál také za projektem SinterHab, což je koncept 3D tisku lunárních obytných modulů.

Díky možnostem virtuální reality mohli návštěvníci výstavy Nová Praha na Měsíci okusit život astronautů. Mohli se starat o úrodu v měsíčním skleníku, rozvíjet základnu a starat se o solární panely. Samotná virtuální kolonie zahrnovala obytné moduly a laboratoře, skleníky, přistávací rampy a fotovoltaickou farmu.

Rover LUNIAQ umožňuje jízdu na Měsíci

Největší nadšení však vyvolala možnost jezdit na Měsíci v elektromobilu. LUNIAQ pojme čtyři astronauty a lze jej ovládat na dálku. Vizuálně se inspiruje vozy SUV značky Škoda. Technicky však vychází z platformy NASA MMSEV. Velké čelní sklo využívá průhledný hliník namísto běžného vrstveného skla, které se používá pro výrobu čelních skel pozemských automobilů. Průhledné hliníkové panely jsou mnohem odolnější vůči mikrometeoritům. Ochranu před kosmickým zářením zajišťují polyethylenové povlaky.

Astronauti se mohou volně přesouvat z roveru na základnu

Boční poklopy roveru LUNIAQ umožňují jeho připojení k různým modulům. To umožňuje přesun z lodi na základnu, aniž by bylo nutné oblékat skafandr a provádět výstup do volného prostoru. V zadní části roveru je kabina se dvěma skafandry pro cestující. Zadní dveře kabiny umožňují astronautům bezpečně opustit rover, aniž by se do hlavní kabiny dostal měsíční prach.

LUNIAQ je napájen solárními panely na střeše. Energie z nich se ukládá do baterií. Na střeše jsou také umístěny stereoskopické kamery pro skenování terénu a 3D zobrazování. K dispozici jsou také komunikační antény umožňující dálkové a autonomní ovládání roveru.

Zdroj: Worldakkam