Tímto jednoduchým trikem už nikdy nemám obouchané auto u supermarketu
Přiznejme si to, nakupování potravin je samo o sobě dost často utrpení. Dlouhé fronty, prázdné regály a sposta hlučných lidí. Ale co teprve, když se vrátíte k autu s plným košíkem a najdete na něm novou rýhu? V tu chvíli se z běžného odpoledne stává peklo. Pocit frustrace je obrovský. Všechna ta snaha o opatrné parkování, vyhýbání se nákupním vozíkům a modlení se, aby se nikdo nerozhodl otevřít dveře na maximum – a stejně to nestačilo. Někdo vám poškrábal auto. A je pryč.
V hlavě vám víří otázky. Kdo to byl? Proč? A hlavně – co teď? Víte, že vás čekají tahanice s pojišťovnou, papírování, a v horším případě i placení opravy z vlastní kapsy. A to nemluvíme o čase, který strávíte sháněním svědků a objasňováním celé situace. Poškrábání auta na parkovišti supermarketu je bohužel častější, než si myslíme. Statistiky sice přesná čísla nevedou, ale zkušenosti mnoha řidičů mluví za vše.
Jak se vyhnout škrábancům na vašem autě?
Existuje pár osvědčených triků, jak se škrábancům vyhnout. Potřebujete trochu strategického myšlení, ale jde to.
Strategické parkování
Zaparkovat co nejblíže vchodu se může zdát lákavé, ale bohužel pro vaše auto je to nebezpečná zóna. Čím blíž k vchodu, tím větší chaos, tlačenice a nervozita. A nervozita vede k chybám. Chybám, které končí škrábanci na vašem autě. Parkujte co nejdál od vchodu! Ano, budete muset ujít pár kroků navíc, ale ušetříte si hromadu starostí se škrábanci. Nebojte se zapadnout do zapomenutých koutů parkoviště. Sice budete muset ujít delší cestu, ale vaše auto bude v bezpečí.
Parkujte vedle „lepších“ aut
Všimli jste si někdy, že majitelé dražších aut parkují opatrněji? Není to náhoda. Mají co ztratit. Parkováním vedle luxusního vozu zvyšujete šanci, že i jeho majitel bude opatrný a vyhne se kontaktu s vaším autem. Samozřejmě, neexistuje žádná záruka, ale je to lepší než parkovat vedle rozhrkaného vraku.
Pozor na rodinná vozidla!
Vyhýbání se autům s dětskými sedačkami je základ. Děti jsou nepředvídatelné. Při otevírání dveří se ne vždy dívají, kam míří. A výsledek? Ďolíček či škrábanec na vašich dveřích. Vidíte-li auto s dětskou sedačkou, zaparkujte raději o kus dál. Pro klid duše a bezpečí laku.

Zvažte aplikaci ochranné folie
PPF, neboli Paint Protection Film, je tenká, průhledná polyuretanová folie, která se aplikuje na lak auta. Má řadu výhod, ale také pár nevýhod.
Výhody PPF:
- Ochrana proti poškrábání: To je hlavní důvod, proč si lidé PPF pořizují. Folie chrání lak před drobnými škrábanci, které vznikají běžným užíváním auta, ale i před většími šrámy od nákupních vozíků.
- Ochrana proti odlétávajícím kamínkům: Na dálnici nebo i na běžné silnici se může stát, že vám odlétne kamínek od auta před vámi. PPF zabrání poškození laku.
- Zachování lesku laku: PPF chrání lak před UV zářením a jinými vlivy prostředí, které mohou lak časem zmatnit.
- Snadná údržba: PPF se snadno čistí a udržuje.
Nevýhody PPF:
- Cena: Aplikace PPF není nejlevnější záležitost. Cena se odvíjí od velikosti auta a od kvality folie. Počítejte s investicí v řádech desítek tisíc korun.
- Profesionální instalace: Aplikace PPF vyžaduje zkušeného odborníka. Špatně aplikovaná folie může způsobit více škody než užitku.
- Možnost poškození folie: I když je PPF odolná, není nezničitelná. Při silném nárazu se může poškodit a bude nutná její výměna.
S následným poškrábáním může pomoci kamera
Instalace kamerového systému v autě může být účinným odstrašujícím prostředkem proti vandalům a zlodějům. Kamera může zachytit viníka poškrábání a usnadnit jeho identifikaci. Záznam z kamery může sloužit jako důkaz pro policii i pro pojišťovnu. Instalace kamery sice neochrání auto před poškrábáním, ale může pomoci s identifikací viníka a s následným řešením situace.
Co dělat, když zjistíte, že je vaše auto poškrábané?
V první řadě – foťte. A ne jednu fotku, ale celou sérii. Škrábanec detailně zblízka, z dálky, aby bylo vidět i umístění na autě. Foťte i okolí – kde auto stálo, jestli tam nejsou nějaké stopy po viníkovi (třeba kus odlomeného zrcátka). Supermarkety mívají kamery na parkovišti. Zkuste se zeptat, jestli by vám mohli poskytnout záznam. Možná se na něm objeví viník. Pokud je škoda velká, nebo máte podezření, že to někdo udělal schválně, volejte policii! Sepíšou protokol a pomůžou vám s vyšetřováním.

Nezapomeňte nahlásit škodu pojišťovně. Pokud máte havarijní pojištění, máte větší šanci na proplacení opravy, i když viníka nenajdou. Povinné ručení kryje škody, které způsobíte vy, takže v případě poškrábání vašeho auta vám nepomůže. Pokud znáte viníka, pojišťovna si to s ním vyřídí sama. Pokud ne, budete muset sáhnout do vlastní kapsy.
Zdroj: Autor, zpravy.aktualne.cz, garaz.cz