Pračku používám celý život a nevěděla jsem o této funkci, dokud mi ji neukázal technik, který ji přišel opravit
Určitě jste se už setkali s tím, že si domů pořídíte nový spotřebič a vlastně vůbec netušíte, k čemu všemu slouží všechny ty čudlíky, značky a ikonky. Platí to zejména o pračce, která má podobných tlačítek snad nejvíce. Využíváte všechny funkce pračky, které její ovládací panel nabízí? Nezapomeňte však na jednu důležitou věc – co výrobce, to jiný program.
Mezi základní funkce pračky, které známe snad všichni, patří např. odložený start, dětská pojistka nebo tzv. aquastop, což v praxi znamená, že pračka na váš pokyn zastaví průtok vody z hadice. Novější pračky však nabízejí i funkci, o které jste možná do dnešního dne neměli ani tušení.
Věděli jste o možnosti samočištění?
Teď vás možná překvapíme, ale vaše pračka má s největší pravděpodobností zabudovanou možnost samočištění. Právě tato funkce pomáhá váš spotřebič udržovat čistý a ve správném stavu. Díky funkci samočištění navíc můžete pračce prodloužit životnost. Věříme tomu, že spousta lidí o této možnosti neměla dodnes vůbec tušení. Přitom každý dobrý technik by vám určitě hned poradil.
Pokud budete samočistící program používat pravidelně, zbavíte tím svou pračku nepříjemných pachů, usazenin i případné plísně. Postup je jednoduchý:
- najděte na ovládacím panelu pračky tlačítko Intenzivní praní a tlačítko Bez pomačkání (může to být popsáno jinak, podobně nebo ve stejném smyslu – co výrobce, to jiné označení tlačítek). Tlačítko Bez pomačkání máte možná popsáno jako Snadnější žehlení apod.
- tato dvě tlačítka obvykle na panelu spojuje závorka, ale není to nutné. Může být mezi nimi i hvězdička. Znamená to, že tyto dvě funkce mohou být použity společně
- tato tlačítka zkuste zmáčknout současně a podržte po dobu 3 sekund
- na displeji pračky by se měla objevit hláška, buď : Čištění bubnu nebo Samočištění. Tuto hlášku potvrďte stisknutím povelu Start
Musíme vás upozornit, že při samočistícím programu nemusíte používat žádný speciální čistící prostředek. Nemusíte pračku předtím ani nijak speciálně čistit. Spotřebič se o všechno postará sám.
Jak postupovat po skončení programu samočištění
I když jsme radili, že před samotným spuštěním samočistícího programu nemusíte pračku nijak čistit, je nutné ji ošetřit hned potom. Jakmile se pračka vyčistí způsobem, jakým jste zadali, spusťte ještě prázdný cyklus praní. V praxi to znamená tak, že necháte pračku vyprat prázdnou, bez oblečení, pouze s přídavkem horké vody a octa (1:1). Tím se bezchybně odstraní jakékoliv další možné zbytky usazenin.
Poté pračku ještě důkladně omyjte vlhkým hadrem. Nezapomeňte ani na těsnění dveří a gumičky. Po každém praní nezapomínejte nechat dvířka pračky pootevřené, abyste se zbavili i sebemenší vlhkosti uvnitř bubnu. Mohlo by to vést k nežádoucí plísni. Čistit byste měli pravidelně alespoň jednou týdně i veškerá příslušenství pračky, tzn. zásobníky na aviváž a filtry. Abyste měli jistotu, že je vaše pračka bezchybně čistá, nechte ji jednou za čas vyprat i na vyšší teploty. Tím se efektivně zbavíte všech možných bakterií.

Jednoduchý trik pro vyčištění pračky
Pokud jste právě zkontrolovali svou pračku a zjistili jste, že zrovna váš typ spotřebiče funkci samočištění nemá, nebuďte zklamaní. Poradíme vám malý trik. Možná vás to překvapí, ale pračku dokonale vyčistíte i obyčejnou tabletou určenou do myčky. Nemáte se čeho bát. Tablety do myčky spolehlivě vyčistí i podlahu nebo provoní záclony. Vaší pračce nijak neublíží. Důležité je, aby byla pračka zcela prázdná, než do ní tabletu vložíte.
Pračku nastavte na tu nejvyšší možnou teplotu, tabletu vhoďte do bubnu pračky a spusťte prací cyklus. Pokud by se vám zdálo, že se tableta rozpouští hodně pomalu, můžete příště přidat do bubnu ještě sklenici horké vody. Po dokončení pracího cyklu bude vaše pračka zářit čistotou a navíc bude vonět svěží vůní citrusu.
Zdroje: primainspirace.cz, bydleniprokazdeho.cz, redakce