Čína nainstalovala rekordní hlubokomořské plavidlo Haiji-2 pro průzkum ropy a zemního plynu na moři. Monstrum váží 50 000 tun

V povodí ústí Perlové řeky v Jihočínském moři byla spuštěna první asijská hlubinná vrtná souprava Haiji-2, která v Asii vytvořila několik rekordů a posunula možnosti země v oblasti průzkumu ropy a zemního plynu na moři.

Projekt stanovuje řadu rekordů v Asii, pokud jde o konstrukční výšku, hmotnost, provozní hloubku a rychlost výstavby. S celkovou výškou 428 metrů a hmotností více než 50 000 tun se toto monstrum stane nejvyšší plošinou pro těžbu ropy a zemního plynu na moři v Asii.

Plášťová plošina slouží jako základ pro podepření a upevnění obrovského tělesa ropných a plynových plošin na moři, kde jsou náročné podmínky na mořském dně. Podle zpráv čínských médií má být plošina Haiji-2 nasazena na ropném poli Liuhua 11-1 v hlubokých vodách Jihočínského moře, které je největším ropným polem s karbonátovými útesy nalezenými na moři v Číně, s více než 100 miliony tun prokázaných zásob ropy a plynu.

Tento megaprojekt byl navržen a postaven nezávisle na společnosti China National Offshore Oil Corp (CNOOC), která je největším producentem ropy a zemního plynu na moři v zemi.

Projekt se během výstavby a instalace potýkal s velkými technickými problémy, jako jsou složité konstrukční výpočty, vysoké technické požadavky a drsné mořské podmínky. Jeho plovoucí jeřáb čelil vysokým provozním rizikům, protože se vzhledem k hmotnosti a výšce konstrukce dostal na hranici svých možností.

Předchůdce plošina Haiji-1, která byla uvedena do provozu v roce 2022, znamenala první případ, kdy Čína těžila ropu a zemní plyn na moři pomocí takového modelu. Ukázalo se, že výrazně snížil technické náklady a zvýšil těžbu ropy a ekonomickou efektivitu.

V roce 2021 byla uvedena do provozu plošina Shenhai-1, první hlubokomořská poloponorná plošina na světě o nosnosti 100 000 tun, která signalizuje, že čínská kapacita pro průzkum ropy a zemního plynu na moři se dostala na pokročilou úroveň.

Zdroj: Global Times