Zpomalení pohybu kontinentálních desek řídilo načasování největších vulkanických událostí na Zemi

Vědci vrhli nové světlo na načasování a pravděpodobnou příčinu velkých sopečných událostí, které se odehrály před miliony let a způsobily takové klimatické a biologické otřesy, že byly příčinou jednoho z nejničivějších vymírání v historii Země, jak píše server TCD.

Nový výzkum, který byl publikován v předním mezinárodním časopise Science Advances, překvapivě naznačuje, že rozhodující událostí, která umožnila výstup magmatu na zemský povrch a ničivé následné dopady, bylo zpomalení pohybu kontinentálních desek.

Historie Země je poznamenána velkými vulkanickými událostmi, tzv. velkými vulkanickými provinciemi (Large Igneous Provinces, LIP) ty největší z nich způsobily výrazný nárůst emisí uhlíku v atmosféře, který vedl k oteplení zemského klimatu, bezprecedentním změnám ekosystémů a masovému vymírání na souši i v oceánech.

Na základě chemických dat z dávných bahenních usazenin získaných z 1,5 km hlubokého vrtu ve Walesu se mezinárodnímu týmu pod vedením vědců z Trinity College Dublin’s School of Natural Sciences podařilo propojit dvě klíčové události z doby před přibližně 183 miliony let (období toarcienu).

Tým zjistil, že toto období, které se vyznačovalo jedněmi z nejzávažnějších klimatických a environmentálních změn vůbec, se přímo shodovalo s výskytem velké sopečné činnosti a s ní spojeným uvolňováním skleníkových plynů na jižní polokouli, v oblasti dnešní jižní Afriky, Antarktidy a Austrálie.

Při dalším zkoumání pomohly týmu modely rekonstrukce desek odhalit klíčový základní geologický proces, který zřejmě řídil načasování a nástup této vulkanické události a dalších událostí velkého rozsahu.

Zdroj: tcd.ie, science.org