Změní se měsíc v serverovnu? Startup tam chce ukládat důležitá data

Startup s názvem Lonestar Data Holdings má neobvyklý nápad na ukládání důležitých dat. Na Měsíci chce vybudovat serverovnu, kde budou uloženy.

Před časem se objevily plány na návrat astronautů na Měsíc a některé země tam hodlají vybudovat vlastní vědecké základny. Startup Lonestar Data Holdings má však jiný nápad, jak využít přírodní satelit naší planety. Chce zde vybudovat serverovny, kde budou uložena důležitá data.

Společnost Lonestar chce proměnit Měsíc v serverovnu
Lonestar Data Holdings je společnost, která nabízí online cloudové úložiště. Majitelé iPhonů však vědí, že tyto služby nejsou příliš bezpečné. Hackeři se do nich mohou dostat a ukrást důležitá data. Existuje také riziko, že se serverovny stanou terčem fyzických útoků. Mohou být vyhozeny do vzduchu atentátníky nebo zničeny požárem či zemětřesením. Data zkrátka nejsou plně chráněna.

Společnost Lonestar to chce změnit a přenést kritická data zákazníků z naší planety na Měsíc. Vzdálenost 384 000 km mezi Zemí a Měsícem je dostatečná pro udržování stálé komunikace. Ne však natolik, aby servery ochránil před místními katastrofami.

Myšlenka je to nepochybně velmi zajímavá, ale její realizace nebude vůbec jednoduchá. Je třeba překonat mnoho překážek, jako jsou velké teplotní výkyvy a kosmické a sluneční záření. Přes den je teplota na povrchu Měsíce 106 stupňů Celsia, zatímco v noci klesá na -183 stupňů. Datové nosiče je proto třeba řádně zabezpečit, aby byly chráněny před teplotou a zářením. Přesto je každý kilogram užitečného nákladu do vesmíru neuvěřitelně drahý. Služba ukládání dat tímto způsobem by tak byla velmi drahá a pro potenciální zákazníky neatraktivní. Mohly by ji využívat pouze největší společnosti, protože pro běžného spotřebitele by byla pravděpodobně nedostupná.

Startup však vysvětluje, že hodlá pomocí robotů instalovat servery v daných lávových kráterech pod povrchem Měsíce. Společnost doufá, že ještě letos provede první test softwaru a v roce 2024 vyšle na povrch svůj hardware.

Zdroj: lonestarlunar.com