Život na Marsu? Nejnovější fascinující organické nálezy od roveru NASA Perseverance

Nejnovější objevy organických sloučenin odhalují větší podrobnosti o oblasti Rudé planety, kde dříve bývala voda, a poskytují slibné vzorky pro budoucí mise, píše web SciTechDaily.

Organické molekuly se skládají ze široké škály sloučenin vytvořených především z uhlíku a obvykle také obsahují atomy vodíku a kyslíku. Kromě toho mohou obsahovat další prvky, jako je dusík, fosfor a síra. Ačkoli existují chemické procesy produkující tyto molekuly, které nevyžadují život, některé z těchto sloučenin jsou chemickými stavebními kameny života.

Speciální rover NASA Perseverance, který je již ve své druhé vědecké kampani, sbírá vzorky horninových jader z útvarů v oblasti, kterou vědci dlouho považovali za nejlepší vyhlídku na nalezení známek starověkého mikrobiálního života na Marsu. Od 7. července rover shromáždil čtyři vzorky ze starověké říční delty v kráteru Jezero rudé planety, čímž se celkový počet vědecky přesvědčivých vzorků hornin zvýšil na 12.

Kráter Jezero, který je široký 28 mil (45 kilometrů), hostí deltu – starověký vějířovitý útvar, který vznikl asi před 3,5 miliardami let při spojení marťanské řeky a jezera. Perseverance v současné době zkoumá sedimentární horniny delty, které vznikly, když se částice různých velikostí usadily v kdysi vodním prostředí.

Během své první vědecké kampaně rover prozkoumal dno kráteru a našel vyvřelou horninu, která se tvoří hluboko pod zemí z magmatu nebo během sopečné činnosti na povrchu.

Zásadní nález

Mimo jiné byl nalezen pískovec, který nese zrna a úlomky hornin vytvořené daleko od kráteru Jezero, a bahenní kámen, který obsahuje zajímavé organické sloučeniny.

Pozoruhodná skála asi 1 metr široká dostala jméno „Wildcat Ridge“. Pravděpodobně vznikla před miliardami let, když se bahno a jemný písek usadily v odpařujícím se jezeře se slanou vodou. Podle analýzy vzorky obsahují třídu organických molekul, které prostorově souvisí s molekulami sulfátových minerálů. Sulfátové minerály nalezené ve vrstvách sedimentární horniny mohou poskytnout důležité podrobnosti o vodním prostředí, ve kterém se vytvořily.

V roce 2013 nalezl marsovský rover NASA Curiosity důkazy o organické hmotě ve vzorcích horninového prášku a Perseverance již dříve detekovala organické látky v kráteru Jezero.

Ale na rozdíl od tohoto předchozího objevu byla tato nejnovější detekce provedena v oblasti, kde v dávné minulosti byly nánosy hmoty a soli ukládány do jezera za podmínek, ve kterých mohl potenciálně existovat život. Ve své analýze skály Wildcat Ridge zaznamenaly přístroje dosud nejhojnější organické detekce v průběhu celé mise.

Následné mise NASA ve spolupráci s ESA (Evropská kosmická agentura) vyšlou kosmickou loď na Mars, aby shromáždila tyto zapečetěné vzorky z povrchu a vrátila je na Zemi k hloubkové analýze.

Zdroj: SciTechDaily