Zemská voda existovala dříve, než Planeta Země. Jak to?
Aby vědci pochopili, jak vznikl život, zkoumají chemické složení uhlíku a vody. V případě vody sledují různé formy nebo izotopy atomů vodíku a kyslíku, které ji tvoří, napsal server Phys.
Vědci z Pařížské univerzitya francouzské Komise pro alternativní energie a atomovou energii (CEA) se za podpory Národního muzea přírodní historie (MNHN) vydali po stopách izotopového složení vody až k počátkům sluneční soustavy, do vnitřních oblastí, kde se formovala Země a ostatní terestrické planety.
Učinili tak analýzou jednoho z nejstarších meteoritů naší sluneční soustavy pomocí inovativní metody vyvinuté právě pro jejich studium. Jejich údaje ukazují, že během prvních 200 000 let existence naší sluneční soustavy existovaly dva rezervoáry plynu, a to ještě před vznikem prvních planetárních zárodků.
Foto: Nathan Anderson / Unsplash
Jednu z těchto zásobáren tvořil sluneční plyn, v němž vznikla veškerá hmota naší sluneční soustavy. Díky meteoritu mohli vědci vůbec poprvé přímo změřit jeho záznam. Druhý zásobník plynu byl obohacen o vodní páru a měl již izotopovou stopu pozemské vody.
Vznikla masivním přílivem mezihvězdné vody v horkých vnitřních oblastech sluneční soustavy při kolapsu mezihvězdné obálky a vzniku protoplanetárního disku. Raná existence tohoto plynu s izotopickým složením podobným zemskému naznačuje, že voda na Zemi existovala ještě před akrecí prvních složek naší planety.
Zdroj: phys.org