Zemi zasáhl extrémně silný záblesk gama záření. Co se přesně stalo?

Záblesky gama záření (GRB) patří k nejenergetičtějším explozím od dob velkého třesku – a astronomové nyní zaznamenali dosud nejsilnější. Minulý víkend se nad Zemí přehnal paprsek vysokoenergetického záření, který byl až 18krát silnější než dosavadní rekord, jak píše server NASA.

Signál, označený GRB 221009A, byl detekován 9. října, ačkoli k samotné explozi došlo před 1,9 miliardami let. Přicházel ze směru souhvězdí Sagitty a pro dalekohledy byl viditelný více než 10 hodin, což z něj činí jeden z nejdéle trvajících detekovaných gama paprsků.

To však není jediná zvláštnost. Bylo zjištěno, že GRB 221009A má nejvyšší energii ze všech dosud detekovaných gama paprsků. Energie těchto událostí se obvykle měří v gigaelektronvoltech (GeV), ale několik jich bylo zaznamenáno s energií kolem 1 teraelektronvoltu (TeV). Tato nová událost však možná dosáhla rekordních 18 TeV, což představuje první detekci gama paprsku s energií nad 10 TeV.

Alespoň to vyplývá z údajů čínské observatoře nazvané Large High Altitude Air Shower Observatory (LHAASO), která je určena k detekci gama záření a kosmického záření měřením kaskád částic, které se uvolňují v zemské atmosféře. Tato data budou muset být ověřena dalšími týmy, aby si paprsek GRB 221009A mohl vydobýt své místo v knize rekordů.

Bez ohledu na to zůstává tento gama záblesk jedním z nejenergetičtějších a nejjasnějších, jaké kdy byly detekovány, a to především proto, že se nachází relativně blízko. Zatímco 1,9 miliardy světelných let nemusí znít příliš blízko, většina ostatních záblesků je detekována ve vzdálenosti několika miliard světelných let nebo více. Tato blízkost také vysvětluje, proč poté zářila mnohem déle. Podle astronomů může trvat desítky let, než bude detekován další takto jasný gama paprsek.

„Tento záblesk je mnohem blíže než typické GRB, což je vzrušující, protože nám to umožňuje detekovat mnoho detailů, které by jinak byly příliš slabé,“ řekla Roberta Pillera, astronomka, která vedla první sdělení o záblesku. „Patří však také k nejenergetičtějším a nejsvítivějším zábleskům, jaké kdy byly pozorovány bez ohledu na vzdálenost, takže je dvojnásobně vzrušující.“

I když stále není jisté, co přesně gama záření způsobilo, hlavním podezřelým je masivní hvězda, která se na konci svého života zhroutila do černé díry. Tento proces vyvrhuje do vesmíru silné proudy částic, které při tom vyzařují rentgenové a gama záření, jak uvedl server New Atlas.

Stojí za zmínku, že navzdory své intenzitě a blízkosti je tento gama paprsek pro Zemi neškodný. Předpokládá se, že kdyby jeden vybuchl v naší Mléčné dráze a jeho paprsek by náhodou mířil přímo na Zemi, mohl by způsobit hromadné vymírání. Naštěstí se však předpokládá, že gama paprsky jsou poměrně vzácné události, v každé galaxii se jich vyskytne jen několik za milion let, a ještě menší procento z nich by vystřelilo přesně ve směru Země.

Zdroj: nasa.gov, newatlas.com