Zemědělci vydělávající výrobou elektřiny? Nyní realita!

Agrofotovoltaika neboli fotovoltaika v kombinaci se zemědělstvím je populární koncept. Umožňuje zvýšit výhody pro zemědělce. Regulací intenzity světla pomocí panelů a tím i výrobou elektřiny se zisk zdvojnásobí.

Co mají společného fotovoltaické a zemědělské farmy? V první řadě je to velká plocha, kterou pokrývají. Hektary polí nebo hektary fotovoltaických panelů? Rozhodování není snadné. Jedna možnost nám dává jídlo, druhá energii. Cílem agrofotovoltaiky je spojit oba koncepty a synergicky propojit energetiku a zemědělství.

Výzkumníci z Univerzity vědy a technologie krále Abdulláha v Saúdské Arábii vyvinuli skládací, flexibilní a modulární fotovoltaický panel určený pro použití v zemědělství. Mirai Screen je poloprůhledný fotovoltaický modul složený z monokrystalických článků. Je vhodný pro použití ve sklenících k výrobě energie a také k ochraně rostlin před nadměrným slunečním zářením.

„Výkon závisí na úrovni zastínění, kterou lze přizpůsobit potřebám našich zákazníků. Záleží na počtu článků v modulu,“ řekl Michael Salvador, generální ředitel projektu, píše web PV-Magazine.

Výhodou clony Mirai je mechanismus zatahování, který umožňuje regulovat množství světla dostupného pro rostliny, podobně jako u běžných stínicích clon, v kombinaci s flexibilitou při použití různých typů krystalických křemíkových solárních článků s vysokou účinností a stabilitou.

Agrofotovoltaika – fotovoltaika pro zemědělce

60procentní stínicí modul má jmenovitý výkon více než 100 wattů na metr čtvereční. Společnost používá články s účinností minimálně 22%.

Modul vyvinutý společností Mirai Solar neobsahuje sklo ani kovový rám, což umožnilo snížit hmotnost jednoho panelu na méně než 1,5 kg na metr čtvereční. Díky tomu je lze namontovat na standardní skleníky bez rizika přetížení konstrukce.

Zdroj: PV-Magazine