Zatmění Slunce na Marsu. Podívejte se na dvě úžasná videa

Zatmění Slunce na Zemi vypadá velkolepě a na Marsu je tento jev neméně působivý. Zvěčnily ji rovery Perseverance a Curiosity, píše server Science Alert.

Fobos a Deimos jsou dva měsíce, které obíhají kolem Rudé planety každých 7,65 a 30,35 hodiny. Pro srovnání, přirozená družice Země se pohybuje na oběžné dráze dlouhé 27 dní. Stříbrný glóbus je také mnohem větší a má pravidelnější kruhový tvar. Přechod Fobosu nebo Deimosu mezi Marsem a Sluncem proto nevede k úplnému zatmění, i když je to stále velmi zajímavý okamžik.

Zajímavé je, že vědci pozorovali překvapivý efekt spojený s přechodem stínu Phobosu. Sonda InSight, jejímž úkolem je především zkoumat seismickou aktivitu, se při těchto průletech mírně naklání. Podle astronomů se jedná o důsledek deformace povrchu rudé planety v důsledku téměř neznatelného poklesu teploty v důsledku snížení množství slunečního záření dopadajícího na Mars.

Zatmění Slunce na Marsu není tak úplné jako na Zemi

Tamní větší měsíc Phobos může zakrýt maximálně 40 % slunečního světla. Naproti tomu úplné zatmění Slunce na Zemi způsobí, že kotouč Měsíce z našeho pohledu dokonale zakryje Slunce. Děje se tak i přesto, že Stříbrná zeměkoule je asi 400krát menší než Slunce. Zároveň je ale 400krát blíže k Zemi než naše hvězda. Na obloze se tak obě tělesa jeví v podstatě stejně velká.

Oběžná dráha, po které se pohybuje Měsíc kolem Země a Země kolem Slunce, samozřejmě není zcela neměnná, takže ne každé zatmění je stejné. Kromě toho k úplným zatměním Slunce na naší planetě dochází již poměrně krátkou dobu, protože původně byl Měsíc mnohem blíže. Nyní se od nás vzdaluje rychlostí přibližně 3,82 cm za rok. Za „pouhých“ 600 milionů let se tedy vzdálí natolik, že k úplným zatměním Slunce přestane docházet.

V případě Marsu je tomu však naopak. Phobos se totiž blíží k Rudé planetě a v určitém okamžiku, což bude za několik desítek milionů let překročí kritický bod. Poté buď narazí do povrchu Marsu, nebo bude roztrhán jeho gravitací. Roztříštěné úlomky pak vytvoří kolem planety dočasný prstenec.

Zdroj: iopscience.iop.org, sciencealert.com