Záhadný čínský satelit. Čína vypustila tajemný objekt na oběžnou dráhu

Čínská záhadná družice Shijian-23 vynesla na oběžnou dráhu malý objekt. Zařízení pravděpodobně používají Číňané k ověřování fungování vesmírných technologií. Není to poprvé, co družice z rodiny Shijian „vypustily“ podobné objekty, jak uvádí server Space.

Čína vypustila 8. ledna do vesmíru družici Shijian-23 na palubě rakety Long March 7A. Podle amerických vesmírných sil dosáhla družice své cílové geostacionární dráhy (GEO). Následujícího dne družice vypustila záhadný objekt. Odborníci si nejsou zcela jisti, co to je. Někteří mají podezření, že se jedná o tělo rakety, přesněji řečeno o motor AKM.

Záhadný objekt vedle čínského satelitu

Tyto motory se používají při startech některých družic, aby zaokrouhlily a snížily sklon jejich přenosové dráhy a umístily je na geostacionární dráhu. Tím se mimo jiné minimalizuje riziko kolize s jinými aktivními družicemi. Ne všichni s těmito tvrzeními souhlasí. Někteří badatelé se domnívají, že objekt klasifikovaný jako 55180/2023-002C je sub-satelit, který spolu s Shijian-23 slouží k testování vesmírných technologií.

Podobné pochybnosti vyvolala mimo jiné i družice Shijian-21, kterou 23. října 2022 vynesla na geosynchronní oběžnou dráhu raketa Long March 3B. Čínská státní média tehdy uvedla, že zařízení bude použito k testování technologií pro odstraňování vesmírného odpadu. O této misi však nebyly uvedeny žádné podrobnosti a americké vesmírné síly rovněž uvedly, že Shijian-21 vypustila záhadný objekt klasifikovaný jako 2021-094C.

Čínská média nyní popisují misi podobně povrchně. Družice Shijian-23 je popisována jako družice sloužící především k vědeckým experimentům a technickému ověřování. Takový popis je velmi široký a může zahrnovat různé testy. Umístění více tajných družic na geostacionární dráhu je pravděpodobně jedním z prvků budování čínské výhody v této oblasti. Čína je totiž jednou ze zemí, která si uvědomuje roli a význam vesmíru pro budování národní bezpečnosti a zároveň mezinárodní výhody.

Zdroj: redakce, space.com